AP: Záběry nad přehradou nepodporují ruské tvrzení o útoku shora

vydáno:

aktualizace:
08.06.2023 20:56

Cherson (Ukrajina) - Záběry z dronu pořízené nad zničenou ukrajinskou Kachovskou přehradou neposkytují důkazy, které by podporovaly ruské tvrzení o útoku shora. Napsala to dnes agentura AP, která zároveň zveřejnila video, jež pořídila ve středu - tedy den poté, co se hráz vodního díla protrhla.

foto

Poškozená Kachovská přehrada v okupované části jižní Ukrajiny na snímku ze 7. června 2023. ČTK/AP neuveden

Rusko tvrdí, že přehradu zničilo ukrajinské ostřelování. Ukrajina naopak uvádí, že vodní dílo do vzduchu vyhodily ruské síly, které při invazi do země obsadily i přehradu. Ukrajinská společnost Ukrhidroenerho dříve sdělila, že byla zničena vodní elektrárna, výbuch podle ní nastal přímo ve strojovně. Podle ukrajinské vojenské rozvědky ruské síly přehradu odpálily "v panice", čímž patrně narážela na možnost zahájení ukrajinské protiofenzivy.

Převážná část hráze je pod vodou, části některých budov jsou však stále nad hladinou a není na nich vidět ohoření nebo stopy po šrapnelech, které jsou typické pro bombardování, z něhož Moskva obviňuje Ukrajinu, píše AP. Agentura zároveň upozornila, že její záběry nabízejí omezený pohled, a tudíž je složité kategoricky vyloučit kterýkoliv scénář. Poznamenává, že Rusové přehradu zanedbávali a to ji oslabilo. Podle odborníků byla stavba v havarijním stavu, což také mohlo vést k jejímu zřícení.

Záběry z dronu zachycují nejen samotný rezervoár s rozpadající se hrází, ale i jeho okolí okupované ruskou armádou. Dvě nedaleké vesnice Dniprjany a Korsunka se ocitly pod vodou až po střechy domů. Město Nova Kachovka zasáhla povodeň méně, ale také ona byla bez lidí a zvířat, popsala AP.

Hráz obří Kachovské přehrady se protrhla v úterý ráno a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku řeky Dněpr. Ukrajinské i Ruskem dosazené úřady v okupované části Chersonské oblasti přinutila k evakuaci stovek obyvatel.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A