AP: Nejméně 14 mrtvých při záplavách po protržení hráze Kachovské přehrady

vydáno:

aktualizace:
08.06.2023 22:30

Kyjev - Při záplavách způsobených protržením hráze Kachovské přehrady zemřelo nejméně 14 lidí, napsala dnes agentura AP s odvoláním na ukrajinské i okupační ruské činitele. Jedná se podle ní o společnou bilanci pro zaplavené části obou stran řeky Dněpr, který na jihu Ukrajiny v současné době odděluje ukrajinská a ruská invazní vojska.

foto

Záchranáři na člunu projíždějí zaplavenými ulicemi ukrajinského Chersonu, 8. června 2023. Město zatopila voda ze zničené Kachovské přehrady. ČTK/AP Evgeniy Maloletka

Ruskem dosazený starosta okupovaného města Nová Kachovka Vladimir Leonťjev ruské státní televizi řekl, že v této obci zahynulo pět lidí. Ukrajinský starosta obce Olešky, jenž před ruskou okupací uprchl na Kyjevem kontrolovanou část země, AP sdělil, že mu místní obyvatelé ohlásili osm obětí záplav. Šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim informoval o jednom v mrtvém v regionu, jenž se nachází západně od Chersonské oblasti.

Média dnes rovněž informovala o ruském ostřelování zaplaveného Chersonu v době, kdy se ukrajinské úřady snažily evakuovat obyvatele. Podle ukrajinského ministerstva vnitra bylo zraněno devět lidí. Úřad generálního prokurátora původně uvedl, že při ostřelování také jeden člověk zahynul, později informaci opravil a sdělil, že žádné úmrtí není hlášeno, napsala agentura Reuters. Kreml podle ní viní Ukrajinu z ostřelování ruských záchranářů v oblasti.

Hráz obří Kachovské přehrady se protrhla v úterý ráno a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku Dněpru. Ukrajinské i Ruskem dosazené úřady v okupované části Chersonské oblasti katastrofa přinutila evakuovat obyvatele. Podle Reuters dnes byly stovky Ukrajinců zachráněny ze střech zaplavených domů. Kyjev a Moskva se ze zničení přehrady viní navzájem. Agentura AP dnes zveřejnila záběry z dronů nad Kachovskou přehradou den po zničení a uvedla, že nepodporují ruskou verzi o ukrajinském útoku shora.

Tisíce lidí kvůli zničení Kachovské přehrady přišly o domovy a desetitisíce jsou bez dodávek pitné vody, píše AP. Záplavy zničily zemědělské plodiny, vyplavily miny a způsobily rozsáhlé škody na životním prostředí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A