Anna Valoušková z Borkovan ozdobí vyškrabáváním ročně pět stovek kraslic

vydáno:

aktualizace:
04.04.2023 15:49

Borkovany (Břeclavsko) - Po celý rok vyrábí Anna Valoušková z Borkovan tradiční vyškrabávané kraslice. Technice, která je pro obec na Břeclavsku typická, se naučila před třiceti lety, když se do Borkovan přistěhovala, řekla malérečka ČTK.

foto

Anna Valoušková z Borkovan na Břeclavsku už třicet let vyrábí tradiční vyškrabávané kraslice. Technice, která je pro obec na Břeclavsku typická, se naučila před třiceti lety, když se do Borkovan přistěhovala. Borkovanské kraslice se svými typickými ornamenty jsou známé snad po celém světě a podle historiků první a prokazatelně nejstarší nalezené zlomky kraslice v republice pocházejí právě z oblasti Velkých Hostěrádek a Borkovan z let 1020 až 1030 našeho letopočtu. Na snímku pštosí a holubí vejce. ČTK Šálek Václav

"Pocházím ze Slovenska a do Borkovan jsem se vdala. Když jsem chodila s dětmi na procházky, staré babičky seděly venku na lavičkách a škrabaly vajíčka. Zaujalo mě to a začala jsem se o techniku zajímat. Základy mě naučila paní Nádeníčková, která mi také poradila, co si na škrabání sehnat," řekla Valoušková.

Vajíčka všech velikostí zdobí trojhranným ocelovým nástrojem, který si sama brousí. Zdobení pro ni rozhodně není jen záležitostí jarního období před Velikonoci. "Bavím se tím, je to hezká práce. Zdobím vajíčka celý rok," dodala s tím, že potřebná vyfouknutá vejce pro ni chystá její muž.

Ročně vyrobí pět stovek kraslic všech velikostí, od křepelčích vajíček až po pštrosí. Vyfouknutý obsah vajíček pak spotřebovává celá rodina, využije se i v hospodářství.

Pro barvení vajec používá speciální barvy. "Koupí se několik barev a ty se pak míchají, třeba fialovou nekoupíte, tu si musíte namíchat. Každá malérečka si míchá své barvy. Lišíme se také různými motivy, každá malérečka má svůj. Já hodně dělám kvítečka, siluetu Prahy, kostelíčky, domečky, ptáčky, je toho vcelku dost," přiblížila svou tvorbu Valoušková.

Technice typické pro Borkovany naučila také svou dceru a obě snachy. A začíná ji zkoušet také osmiletá vnučka. "Myslím, že má talent. Jsem moc ráda, že v tom bude někdo pokračovat, až tady nebudu," podotkla malérečka.

Kraslice vyrábí pro přátele i rodinu, posílá je ale také do zahraničí, kromě okolních zemí i do Ameriky nebo na Island.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A