Analýza: Úroky na spořicích účtech bank se za měsíc změnily pouze nepatrně

vydáno:

aktualizace:
21.12.2022 10:52

Praha - Úroky na spořicích účtech bank se za uplynulý měsíc změnily pouze nepatrně, ty nejvyšší mírně převyšují šest procent. Poptávka po spořicích účtech zůstává vysoká. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Portu. Česká národní banka dnes zřejmě opět ponechá sazby na sedmi procentech. Reálný výnos spoření je nadále výrazně záporný, když meziroční inflace v ČR v listopadu zrychlila na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta.

foto

Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto. ČTK Zavoral Libor

Největší bankovní domy Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka si podle analýzy dále drží na spořicím účtu úrok pět procent, avšak účty mohou obsahovat různé podmínky.

Na první místo v Česku se dostala slovenská banka VÚB, která nabízí úrok 6,15 procenta bez limitů a překonala i nedávno vzniklou Max banku (dříve Expobank CZ), jež stále nabízí úrok 6,01 procenta bez omezení výše vkladu a dalších podmínek. Třetí místo zaujímá Trinity Bank, která zvýšila úrok o desetinu na 5,68 procenta. Těsně za ní je pak banka Creditas s úrokem 5,6 procenta pro část vkladu až do 500.000 korun.

Z malých bankovních domů mají vysoké úroky ještě mBank, Raiffeisenbank a Fio banka, které mají shodně 5,5 procenta. O něco menší úrok má Moneta (5,3 procenta). Úrokovou sazbu nad 5,5 procenta a více aktuálně nabízí osm bankovních domů, uvedl analytik Portu Marek Pokorný.

Ve prospěch termínovaných vkladů mluví vyšší úrok, ale jejich předčasné zrušení znamená finanční sankce a proti spořicím účtům nelze mít peníze okamžitě k dispozici. Nejvyšší úrok devět procent nabízí banka UniCredit s dobou uložení šesti měsíců a neomezenou výší vkladů. Po ní nabízí nejvyšší úrok J&T Banka, a to 7,2 procenta. U obou bank jde ale o kombinaci termínovaného vkladu a investice.

Jako v předchozí analýze se stále nejvyšším úrokem téměř bez podmínek může pochlubit spořitelní družstvo Artesa. To má ovšem podmínku, že desetinu vkladu musí klient vložit do základního kapitálu družstva, a ta se neúročí.

Termínovaný vklad bez žádných podmínek nabízí s úrokem 6,3 procenta J&T Banka, následovaná bankou Creditas s úrokem šest procent. Úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech inflaci sice plně nevykompenzují, ale její dopady se tak v současné nejisté době dají alespoň zmírnit, řekl Pokorný.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A