Analytička: Erdogan nemá po znovuzvolení důvod měnit svoji politiku

vydáno:

aktualizace:
30.05.2023 12:24

Praha - Recep Tayyip Erdogan po znovuzvolení tureckým prezidentem nemá důvod měnit svoji politiku. Může být razantnější spíše na mezinárodní scéně, na té domácí se dají očekávat kroky, které budou dále uklidňovat situaci v turecké společnosti. Na dotaz ČTK to uvedla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Karolína Lahučká.

foto

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan u druhého kola prezidentských voleb, 28. května 2023.  ČTK/AP Murad Sezer

Erdogan ve volbě získal zhruba 52,2 procenta hlasů, jeho opoziční vyzyvatel Kemal Kiliçdaroglu 47,8 procenta.

Erdoganovo vítězství v Turecku podle analytičky není překvapením, nahrávaly tomu už výsledky prvního kola prezidentské volby a parlamentních voleb. "Erdoganovi k vítězství stačilo v podstatě udržet si jen voliče z prvního kola. V absolutních číslech je tam nárůst jen cca půl milionu voličů, což mi na tom výsledku přijde asi nejzajímavější," poznamenala Lahučká. Odpovídala tomu podle ní i kampaň před druhým kolem. "Možná i proto, že to bylo pro Turecko novinkou, ta kampaň nebyla tak výrazná jako před prvním kolem, asi ani tolik mobilizační," dodala.

Na své politice Erdogan podle ní nemá příliš důvod něco měnit. Volby mu ukázaly, že funguje, řekla. "Má dlouhodobě jasně definované cíle, za kterými si jde. Ta dvacetiletá stabilita mu umožnila budovat program, který je vytvořený na dlouhodobé a příliš neměnné vizi, do které pasuje konkrétní agendy, které jsou zrovna potřebné," uvedla.

Očekávat podle ní lze v některých ohledech razantnější prezidentův přístup, ale spíše na mezinárodní půdě. "Na domácí scéně se dají očekávat kroky, které budou dále uklidňovat situaci ve společnosti, řešení bydlení, migrační krize, ekonomické krize, inflace a vysokých cen, a to i proto, že za rok Turecko čekají komunální volby, kterým je přikládán také velký význam a mnohem více se v nich projevují vnitropolitické problémy a pocity ve společnosti," sdělila analytička.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A