Americký Senát odsouhlasil členství Finska a Švédska v NATO,zbývá Bidenův podpis

vydáno:

aktualizace:
04.08.2022 06:13

Washington - Americký Senát ve středu večer výraznou většinou vyslovil souhlas se vstupem Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. Pro návrh hlasovalo 95 senátorů, proti byl jeden. Pro schválení byl potřeba souhlas svou třetin ze 100 senátorů, uvedla agentura AP. Dokument již dříve schválila Sněmovna reprezentantů, teď čeká na podpis prezidenta, který návrh podporuje, píše BBC.

foto

Ilustrační foto - Prezentační den cvičení Clean Care 2022, jehož hlavním cílem je zdokonalit společné postupy českých týmů zdravotníků a chemiků s aliančními jednotkami z Francie, Německa, Velké Británie a USA, 22. června 2022, vojenský výcvikový prostor v Tisé u Ústí nad Labem. ČTK Hájek Ondřej

Obě severské země v letošním roce přehodnotily svou tradiční neutralitu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a rozhodly se zažádat o vstup do NATO.

"Nevyprovokovaná ruská invaze změnila způsob, jakým přemýšlíme o světové bezpečnosti," uvedla v rozpravě před hlasováním demokratická senátorka Amy Klobucharová. Hlasování je "varovným výstřelem pro všechny tyrany po celém světě, kteří by si mysleli, že mohou jen tak pohltit svobodné demokracie," dodala.

Svůj souhlas s rozšířením NATO o dvě skandinávské země ve středu daly také zákonodárné sbory ve Francii a v Itálii. Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států, což může trvat několik měsíců. Většina zemí NATO vyjádřila záměr ratifikovat přístupové dohody rychle.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A