Zvon z lodi Kryštofa Kolumba jde do dražby, může se prodat za miliony dolarů

vydáno:

aktualizace:
17.09.2021 09:04

Madrid - Bronzový zvon z lodi Santa Maria, který zazněl i v roce 1492, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus poprvé doplul ke břehům Ameriky, půjde znovu do dražby. Vzácný předmět vlastní italský potápěč Roberto Mazzara, který ho objevil v roce 1994 při ponoru k vraku jiného plavidla poblíž Portugalska. Prodat se ho pokoušel už několikrát, naposledy v roce 2018, ale nebyl spokojen s cenou šest milionů dolarů (128 milionů korun), což byla nejvyšší nabídka v internetové aukci. Tentokrát má dražba na této ceně začít, napsal list The Times.

foto

Ilustrační foto - Italský mořeplavec Kryštof Kolumbus (1451 - 1506) objevitel Ameriky - Na snímku vlajková loď Santa Maria ,s níž podnikl objevitelskou cestu k americkým břehům. Historizující kresba je nového data,přesnou podobu lodi není dnes již možné určit. V pravém horním rohu je kresba kompasu ze 14. století . ČTK ČTK

Zvon se bude prodávat na soukromé aukci v Miami, datum ale ještě nebylo stanoveno. "Pokud by to bylo 12. října, tak by to bylo skvělé," řekl Mazzara agentuře EFE s odkazem na den, kdy se připomíná výročí Kolumbova objevu. Právě 12. října 1492 totiž námořníci z jeho lodi spatřili jeden z Bahamských ostrovů.

Podle EFE odborníci cenu zvonu odhadují na 30 až 60 milionů dolarů (642 milionů až 1,3 miliardy korun). Silně poškozený artefakt je totiž jednou z mála dochovaných hmotných památek, která připomíná Kolumbovu první objevitelskou cestu, jež byla historickým milníkem.

Mazzara doufá, že zvon v aukci získá veřejná instituce, aby předmět mohl být přístupný veřejnosti.

Loď Santa Maria najela koncem roku 1492 na mělčinu u ostrova Hispaniola a do Španělska už se nevrátila. Zvon, který údajně patřil kartografovi Juanu de la Cosovi, se později dostal na palubu lodi San Salvador, která s nákladem zlata ztroskotala v roce 1555 u Portugalska.

Někteří experti o původu zvonu pochybují, Mazzara má ale k dispozici posudky univerzity v Zaragoze, která předmět datovala do 15. století, a další listinné důkazy.

lep lcm

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A