Zmocněnec britského premiéra v Afghánistánu jednal s Tálibánem

vydáno:

aktualizace:
05.10.2021 15:03

Londýn - Zvláštní zmocněnec britského premiéra pro Afghánistán Simon Gass hovořil se zástupci vládnoucího hnutí Tálibán o potřebě zamezit tomu, aby se země stala inkubátorem terorismu. Při jednáních přímo v Afghánistánu rovněž zdůraznil, že musí být nadále umožněn bezpečný odchod lidem, kteří chtějí Afghánistán opustit, informovala dnes agentura Reuters.

foto

Ilustrační foto - Mluvčí vlády Tálibánu v Afghánistánu  Zabíhulláh Mudžáhid ČTK/AP Bernat Armangue

Gass s vůdci islamistického hnutí hovořil o humanitární krizi i o tom, jak zabránit tomu, aby se země stala živnou půdou pro radikály. Zmocněnec premiéra Borise Johnsona se podle britského ministerstva zahraničí setkal s vůdci Tálibánu, jako jsou Ámira Chán Mutakí, Abdul Ghaní Barádar a Abdul Salám Hanafí.

"Hovořili o tom, jak by Británie mohla Afghánistánu pomoci reagovat na humanitární krizi, o tom, jak je důležité předejít tomu, aby se země stala inkubátorem terorismu, a o potřebě pokračujícího bezpečného průchodu pro ty, kteří chtějí zemi opustit," uvedlo ministerstvo.

"Nadnesli také téma zacházení s menšinami a práv žen a dívek," stojí v prohlášení. Gasse při jednáních doprovázel chargé d'affaires z britského diplomatického zastoupení pro Afghánistán v katarském Dauhá.

Tálibán ovládl zemi po bleskové ofenzivě v srpnu. Opakovaně se pak snažil ujistit samotné Afghánce i mezinárodní společenství, že se nevrátí k brutálnímu stylu vládnutí, jaký země zažila v letech 1996 až 2001.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A