Zemřel historik Karel Kaplan, odborník na komunistické Československo

vydáno:

aktualizace:
13.03.2023 15:02

Praha - Ve věku 94 let v neděli zemřel historik Karel Kaplan. Byl autorem mnoha vědeckých publikací, především k československým dějinám v letech 1945 až 1968. V roce 2008 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy. O úmrtí nestora historiografie československých soudobých dějin informoval na webu Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR (AV ČR), kde Kaplan řadu let působil.

foto

Sídlo Akademie věd na Národní třídě v Praze. ČTK Zbyněk Stanislav

Karel Kaplan se narodil v roce 1928 v Horním Jelení na Pardubicku. V roce 1947 vstoupil do Komunistické strany Československa (KSČ) a o 13 let později se stal pracovníkem aparátu Ústředního výboru KSČ v Praze. Pro takzvané revizionistické postoje z něj musel později odejít a v roce 1964 našel uplatnění v Historickém ústavu Československé akademie věd, kde ve druhé polovině 60. let působil jako zástupce ředitele.Ve věku 94 let zemřel 12. března 2023 historik Karel Kaplan (na snímku z 1. února 1996). Byl autorem mnoha vědeckých publikací, především k československým dějinám v letech 1945 až 1968.

V období pražského jara se Kaplan angažoval ve prospěch proreformní politiky a zasedl do takzvané Pillerovy komise, která měla znovu přezkoumat politické procesy z 50. let. Z komunistické strany byl Kaplan následně vyloučen a v roce 1976 odcestoval do západního Německa, kam se mu podařilo odvézt kopie po léta získávaných archivních materiálů. V exilových letech tyto materiály zpracoval v publikacích, jimiž zprostředkoval cenný vhled do represivních mocenských struktur komunistického státu, uvádí web Paměti národa.

V exilu Kaplan působil až do roku 1989. Po založení Ústavu pro soudobé dějiny se na základě nabídky historika Viléma Prečana stal jedním z jeho prvních výzkumných pracovníků. V ústavu působil 13 let a od roku 2016 byl jeho emeritním pracovníkem. Za tuto dobu publikoval řadu publikací, především k československým poválečným dějinám. Byl mimo jiné autorem knih Komunistický režim a politické procesy v Československu, Národní fronta 1948-1960 nebo několikadílné Kroniky komunistického Československa.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A