Zeman se setkal s příznivci a položil růže u busty Mitterranda

vydáno:

aktualizace:
01.06.2023 10:27

Praha - Bývalý prezident Miloš Zeman dnes v prostorách Jazzové sekce na pražské Malé straně položil květiny u busty prvního socialistického prezidenta Francie Françoise Mitterranda. Předtím se setkal s asi 30 svými příznivci, od kterých přijímal dotazy ohledně kritiky současné vlády Petra Fialy (ODS), prezidenta Petra Pavla, obranné smlouvy se Spojenými státy, konfliktu na Ukrajině nebo svého nového domu.

foto

Bývalý prezident Miloš Zeman uctil památku francouzského prezidenta Françoise Mitterranda, 31. května 2023, Jazzová sekce, Praha. Vpravo bývalý předseda Jazzové sekce Karel Srp. ČTK Krumphanzl Michal

Zeman do malého sálu Jazzové sekce lemovaného válečnými plakáty z dob druhé světové války přijel kolem čtvrté odpoledne v doprovodu svého bývalého mluvčího Jiřího Ovčáčka a kancléře Vratislava Mynáře. Mezi přítomnými byl také poslanec SPD Jaroslav Foldyna a v předních řadách dva zástupci velvyslanectví Severní Koreje v Praze, s nimiž se Mynář po Zemanově vystoupení krátce setkal.

Shromáždění bývalému prezidentovi hlasitě vestoje zatleskali, jakmile jej člen jeho ochranky přivezl do sálu. Mynář pak při akci seděl v přední části sálu po Zemanově boku společně s Karlem Srpem, dlouholetým předsedou Jazzové sekce a jedním ze zakladatelů spolku Přátelé Miloše Zemana.

Srp byl společně s Václavem Havlem, Milošem Hájkem nebo Václavem Malým jedním z disidentů, s nimiž se Mitterand setkal u snídaně v roce 1988 při návštěvě Československa asi rok před Sametovou revolucí. Mitterandův čin tehdy vyvolal nevoli u komunistického vedení země v čele s prezidentem Gustávem Husákem.

Mitterrand byl francouzským prezidentem 14 let (1981 až 1995) a nechal za sebou složitý politický odkaz. Jeho stoupenci dodnes vyzdvihují sociální opatření přijatá za jeho vlády, jeho podíl na usmíření Francie s Německem a angažovanost pro Evropskou unii, odpůrci zase kritizují rozhazování veřejných financí, které se za něho údajně rozmohlo.

O Elysejský palác se Mitterrand před svým zvolením neúspěšně ucházel už v letech 1965 a 1974. Prominentní osobností veřejného života byl ale už od mládí - v roce 1940 byl raněn a zajat německými okupačními vojsky u Verdunu, o rok později ze zajetí uprchl a v roce 1942 získal post ve vichistické vládě. Za čtvrté francouzské republiky (1944-1958) byl mnohokrát ministrem a lídrem francouzské levice se stal v roce 1971, když založil Socialistickou stranu a stal se jejím prvním tajemníkem.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A