Zdrojem nákazy v hradecké restauraci zřejmě arašídová omáčka, nakažených 127

vydáno:

aktualizace:
11.04.2023 14:10

Hradec Králové - Zdrojem nákazy z jídla ve vietnamské restauraci v Hradci Králové na konci března byla podle hygieniků zřejmě arašídová omáčka. Počet lidí se zdravotními potížemi se do dneška zvýšil na 127, z toho u 78 z nich byla potvrzena salmonelóza. ČTK to řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí. Hradecká fakultní nemocnice dosud v souvislosti s případem poskytla péči 46 lidem s průjmovým onemocněním.

foto

Pomazánka - ilustrační foto. ČTK / Šálek Václav

Nemocní jako společný znak problémů uvedli konzumaci v provozovně v centru Hradce Králové v době od úterý 28. března do soboty 1. dubna. Restaurace je od té doby uzavřena, hygienici nařídili její sanitaci.

"Na základě našeho šetření a informací od postižených osob můžeme označit jako vysoce pravděpodobný zdroj nákazy arašídovou omáčku. Z ní se nakazila i část personálu. Bohužel vzorek arašídové omáčky z daného období nebylo možné odebrat, po zjištění celé kauzy již nebyla k dispozici," uvedla Krejčí.

Aby hygienici mohli označit příčinu kontaminace arašídové omáčky, potřebují podle mluvčí znát veškeré výsledky odebraných vzorků potravin a surovin. "Na vyjádření hypotézy proto potřebujeme ještě čas. Zdá se ale, že se jednalo o jednorázovou chybu, která poškodila zdraví více než stovce lidí," uvedla.

Hygienici při kontrole v provozovně odebrali 25 vzorků. V osmi případech šlo o suroviny, v 17 případech o stěry z povrchů, náčiní a z rukou zaměstnanců. Výsledky rozborů by hygienici měli mít k dispozici tento týden. Zaměstnanci byli zároveň odesláni na vyšetření kvůli vyloučení možného nosičství nákazy.

Počet nakažených lidí nemusí být konečný. "Několik vzorků bylo odesláno do Národní referenční laboratoře k dalšímu dourčení, výsledky bychom měli znát během tohoto týdne," uvedla mluvčí hygieniků.

Většinu nemocných, kteří přišli do fakultní nemocnice, lékaři po ošetření propustili domů. Šest lidí na několik dní hospitalizovali. Dnes v nemocnici zůstávala ve stabilizovaném stavu jedna pacientka.

"Jednalo se převážně o dehydratované pacienty všech věkových kategorií od dětí až po seniory, nejvíce však bylo lidí ve věku 25 až 35 let. Hospitalizováni byli lidé ve vysokém stupni dehydratace způsobené průjmovým onemocněním a bylo nutné jim infuzemi doplnit tekutiny," uvedla dnes ve zprávě nemocnice vedoucí oddělení nemocniční hygieny Lenka Hobzová.

Nemocnice po nárůstu počtu pacientů o prvním dubnovém víkendu otevřela interní stacionář v nepřetržitém provozu, aby případně zvládla další nárůst.

Zástupci restaurace se již dříve na facebooku zákazníkům omluvili, uvedli také, že restaurace už neotevře. Aktuálně na facebookovém profilu restaurace žádné příspěvky nejsou.

V červnu 2018 po požití kuřecího kebabu se zeleninou v jiném stravovacím zařízení v centru Hradce Králové onemocnělo 81 lidí, z nichž 57 skončilo v hradecké fakultní nemocnici. Akutní otravu lidem tehdy způsobil zlatý stafylokok produkující střevní jed enterotoxin typu A. Provozovatel bistra dostal od hygieniků pokutu 250.000 korun.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A