Zahraniční studie nepotvrzují tvrzení o obecné škodlivosti střídavé péče na děti

vydáno:

aktualizace:
16.01.2023 13:17

Brno - Tvrzení o obecné škodlivosti střídavé péče pro děti nejsou v souladu s naprostou většinou dat za zahraničních studií. Uvedli to sociologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kteří shrnuli v odborné publikaci výsledky zahraničních výzkumů na téma vlivu střídavé péče na děti. Publikaci dávají veřejně k dispozici na webových stránkách časopisu Sociální studia. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

foto

Děti sedí na pražské náplavce. Ilustrační foto. ČTK Vondrouš Roman

Odborná publikace shrnuje závěry desítek zahraničních studií. "Dostat se přímo k výsledkům výzkumů je složité i pro soudce a sociální pracovníky, natož pro rodiče nebo děti. Proto jsme přišli s přehledem, který srozumitelně a v češtině přináší současný stav výzkumu vlivu střídavé péče na děti," uvedl Petr Fučík, který na publikaci spolupracoval s Michaelou Šolcovou.

Rodiče, soudy i sociální pracovníci podle sociologů k možnostem uspořádání péče o děti po rozvodu přistupují pod vlivem stereotypů, příběhů celebrit, vlastních předsudků či přímo dezinformací. Důvodem může podle nich být i to, že nejsou k dispozici spolehlivé a přehledné informace o zkušenostech s různými způsoby péče o děti v případě rozvodu rodičů.

"Nárůst významu sdíleného rodičovství je nevyhnutelným důsledkem vysoké rozvodovosti ve spojení se silným rodičovským závazkem, proto nejde o módní vlnu, ale trend, s nímž je třeba počítat. Z rozsáhlého přehledu zahraniční literatury plyne, že tvrzení o obecné škodlivosti střídavé péče nejsou v souladu s naprostou většinou dat. Naopak velká část studií ukazuje, že pokud se rodiče rozejdou, v průměru jsou na tom o něco lépe děti ve střídavé péči než ty, které zůstaly s jedním rodičem," upozorňují autoři studie.

Odborníci ale podle nich často na tyto argumenty neslyší s odůvodněním, že každý případ a každé dítě je jiné. "To zní sice pěkně, ale představte si, kdyby vašeho onkologa nezajímaly výzkumy rakoviny a léčil vás svým originálním způsobem. Další podobnou reakcí je odmítání závěrů s tím, že platí pouze v zahraničí a u nás se věc nezkoumala," uvedl Petr Fučík. Dodal, že tyto argumenty vyslechl při prezentaci výsledků mezi profesionály v justici.

Sociologové potvrzují, že informací z českého prostředí není dostatek, je podle nich ale užitečné začít důkladným přehledem o tom, co se o střídavé péči ví v zahraničí. Další aktivity jejich výzkumu zahrnují také hloubkové rozhovory s rodiči, dětmi a profesionály s cílem popsat praxi střídavé péče v České republice tak, aby jí lépe porozuměli rodiče i soudci či sociální pracovníci.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A