Za údajné machinace s pozemky na Ještědu uložil soud podmínky

vydáno:

aktualizace:
30.05.2022 12:32

Liberec - Podmíněné tříleté tresty se zkušební dobou na pět let v kombinaci s finančním trestem uložil dnes krajský soud v Liberci dvěma bývalým regionálním politikům ODS. Někdejšího náměstka primátora Pavla Krenka a bývalého zastupitele Jiřího Zeronika uznal vinným v jednom z pěti žalovaných obchodů s pozemky a budovami ve sportovních areálech na Ještědu a ve Vesci, které patří Liberci. Rozhodnutí soudu není pravomocné. Obžalovaní se odvolali a státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

foto

Vpravo bývalý náměstek primátora Pavel Krenk za ODS a druhý zleva bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik 30. května 2022 u Okresního soudu v Liberci. Muži jsou obžalovaní v případu údajných machinací s pozemky a budovami ve sportovních areálech na Ještědu a ve Vesci, které patří Liberci. ČTK Černý Vít

Směnou louky využívanou v zimě jako sjezdovka za zahradu v centru městu způsobili podle soudu škodu přes dva miliony korun. Oba obžalovaní od počátku vinu odmítali, za podvod a zneužití pravomoci úředního činitele jim hrozilo až 12 let vězení. Podle rozhodnutí soudu by měl Krenk zaplatit peněžitý trest 600.000 korun a 300.000 Kč Zeronik. Zároveň jako náhradu škody by oba společně měli zaplatit přes dva miliony korun městu a Sportovnímu areálu Ještěd (SAJ).

"Soud rozhodl vesměs podle mého návrhu, ve čtyřech případech zprostil, v jednom odsoudil," řekl novinářům státní zástupce Jan Černý. Lhůtu si ponechal, neboť soudu zvolil jinou právní úpravu než navrhoval.

Zeronik se k rozsudku nevyjádřil, Krenk ho částečně vítá. "Na jednu stranu slyším rád, že čtyři z pěti skutků byli zproštěni. Takže bych řekl, že jsme na dobré cestě a myslím si, že to dotáhneme do toho konce. Aby se potvrdilo to, co říkáme od samého začátku, že tam nedošlo k žádnému poškození a k žádnému trestnému činu," řekl.

Trestné činnosti se podle obžaloby měli Krenk a Zeronik dopouštět jako zástupci městské společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ), které mělo ve správě lyžařské areály města. Radnice na SAJ převáděla za vyhláškové ceny pozemky a nemovitosti v jiných částech města a SAJ je pak podle obžaloby nevýhodně prodal nebo směnil za pozemky, které v areálu či sousedství vlastnili soukromníci. V kauze se posuzovalo pět obchodů z let 2003 až 2006, soud potrestal obžalované za jediný. Ve čtyřech dalších žalovaných případech dospěl i státní zástupce k závěru, že porušení zákona se nepodařilo prokázat a trest za ně nežádal. Celková škoda byla v obžalobě původně vyčíslena na 13 milionů korun.

Trest uložil soud za směnu zahrady za louku. "My máme za to, že v tomto případě je zřejmé, že zastupitelé nebyli dostatečným způsobem informováni," řekla novinářům předsedkyně senátu Eva Drahotová. Pozemek v Husově ulici získal SAJ v listopadu 2005 od města za sníženou cenu 646.100 Kč, tržní byla tehdy přes dva miliony korun. O měsíc později koupila rodina Karla Vaniše louku na Pláních za 120.000 korun a směna se uskutečnila pár měsíců poté. Podle státního zástupce s původní majitelkou SAJ nejednalo, což Zeronik i Krenk ve svých závěrečných řečech popřeli. Řekli, že s nimi nechtěla jednat.

Krenk dnes dodal, že transakce byla dokončena až po jeho odchodu z pozice předsedy SAJ. "To, že samozřejmě jsou pochybnosti o tom, kdo s kým, o čem a jak jednal a o čem se dohadoval, ty asi mohou být. Já k tomu v zásadě (...) ani v té době, kdyby se mě někdo zeptal, tak bych nedokázal odpovědět. Protože jsem se té transakce nezúčastnil, smlouvu podepisovalo nové představenstvo společnosti s časovým odstupem," dodal. Krenka v SAJ nahradil bývalý liberecký primátor Jiří Kittner (ODS), který byl také původně obžalován. Na návrh státního zástupce byl ale už před osmi lety zproštěn obžaloby.

Soudy se kauzou zabývají od března 2013, krajský soud Krenka i Zeronika před tím dvakrát zprostil obžaloby, vrchní soud ale verdikt v obou případech zrušil. Obžalovaní se od počátku hají tím, že obžaloba je postavena na tom, že zná výsledky některých událostí spojených s rozvojem areálu na Ještědu, což tehdy nemohl nikdo předvídat. Poukazují i na to, že SAJ byl při směnách v nevýhodné pozici a nešlo postupovat podle obvyklých cen.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A