Vzpomínání na oběti holokaustu ovlivnila ruská agrese vůči Ukrajině

vydáno:

aktualizace:
27.01.2023 15:12

Osvětim (Polsko) - Dnešní připomínky 78. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi se prolínaly s odkazy na aktuální ruskou agresi vůči Ukrajině. Například polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval k odporu proti nové genocidě ve východní Evropě. Zděšení z ruské války vyjadřovali také účastníci slavnostní vzpomínkové akce přímo v Osvětimi, kde nechyběli ani přeživší holokaustu. Osvětimské muzeum právě kvůli agresi proti Ukrajině nepozvalo ruské představitele.

foto

Přeživší holocaustu a bývalí vězni z Osvětimi během obřadu kladení věnců během 78. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi 27. ledna 2023. ČTK/AP Michal Dyjuk

Někdejší koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi, která byla za 2. světové války pod německou okupací, leží zhruba 300 kilometrů od napadené Ukrajiny. V myšlenkách se tomu nevyhli mnozí z účastníků dnešní pietní akce. "Ruské jednotky, které nás tu osvobodily, nyní vedou válku na Ukrajině. Proč? Proč existuje taková politika?" ptala se podle agentury DPA v osvětimském památníku 89letá Zdzislawa Wlodarczyková.

Válku na Ukrajině připomněl i ředitel památníku na místě někdejšího tábora Piotr Cywinski. "V Evropě jsou opět hromadně zabíjeni nevinní lidé. Protože Rusko není schopno Ukrajinu dobýt, rozhodlo se ji zničit," řekl. Podobně jako v době nacismu jsou podle něj i nyní příčinami chorobné velikášství a touha po moci, jenom tentokrát všechno "po rusku".

"Z úcty k obětem holokaustu a s moudrostí, kterou jsme z této tragédie získali, musíme dnes rozhodně a společně povstat proti zločinným démonům, kteří se ve východní Evropě dopouštějí genocidy," napsal na facebooku polský premiér Morawiecki. Dnes je podle něj třeba připomínat, že ruský prezident Vladimir Putin staví další tábory. "Solidarita a důsledná podpora Ukrajiny jsou účinnými prostředky, jak zabránit tomu, aby se kruh dějin uzavřel," dodal polský premiér.

Putin se osvětimské pietní akce osobně zúčastnil v roce 2005, kdy si svět připomínal 60. let od osvobození tábora. Letos žádný ruský představitel pozván nebyl.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes při příležitosti výročí připomněl situaci své země a vyzval k odmítnutí lhostejnosti a nenávisti, které zabíjejí. "Lhostejnost a nenávist jsou vždy schopny vytvářet zlo pouze společně. Proto je tak důležité, aby každý, kdo si váží života, ukázal odhodlání, když jde o záchranu těch, které chce nenávist zničit," uvedl Zelenskyj na sociálních sítích.

K výročí se dnes vyjádřila i řada dalších evropských státníků. "Je velmi důležité připomínat si historii. Protože pokud budeme slepí vůči historickým faktům, budeme odsouzeni k tomu, aby se tyto tragédie opakovaly," varovala například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A