Výsledky letošních obecních voleb budou vyhlášeny ve Sbírce zákonů v úterý

vydáno:

aktualizace:
26.09.2022 11:02

Praha - Státní volební komise dnes schválila výsledky letošních obecních voleb. Oficiální podobu získají v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů. Současně budou vyhlášeny výsledky prvního kola senátních voleb ze tří obvodů, kde si lidé zvolili senátora už v prvním kole. Od 27. září do 7. října se pak lidé budou moci obrátit na správní soudy se stížnostmi na průběh voleb či zpochybnit zvolení některého z kandidátů. V případě 24 senátních obvodů, kde se o senátorovi rozhodne až ve druhém kole koncem tohoto týdne, bude stejná možnost pravděpodobně od 5. do 14. října.

foto

Členové volební komise okrsku 77 v Hradci Králové sčítají výsledky po ukončení voleb do zastupitelsteva města, 24. září 2022. ČTK Taneček David

Stížnosti týkající se komunálních voleb je třeba směřovat krajským správním soudům, podání k senátním volbám bude přijímat Nejvyšší správní soud. Náměstek ministra vnitra Petr Vokáč a místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová po jednání komise uvedli, že volby se uskutečnily bez vážnějších komplikací.

Vokáč připustil, že soudní dohru budou mít opět obecní volby v Moldavě na Teplicku, kam se podle starostky Lenky Novákové od začátku roku přistěhovaly desítky lidí s cílem hlasovat pro konkrétní uskupení. Obec vyškrtla ze voličských seznamů 23 lidí, kteří se k pobytu přihlásili tento měsíc v budově firmy, v níž figuruje zástupce SPD, které volby vyhrálo. Hlasovat jim ale bylo umožněno, neboť obec na vyškrtnutí neměla oprávnění. Stížnost na účelové stěhování voličů chystají podle serveru iROZHLAS dvě opoziční uskupení. Krajský soud v Ústí nad Labem v minulosti obdobným stížnostem nevyhověl.

Obecní volby se uskutečnily i v obci Želízy na Mělnicku, kde těsně před volbami dva ze šesti kandidátů odstoupili, a pětičlenné zastupitelstvo je tak neúplné. V obci tak budou podle Vokáče nové volby zřejmě v lednu společně s 11 obcemi, kde se dostatek kandidátů nepřihlásil v řádné lhůtě. Kompletní výsledky voleb byly zveřejněny v neděli ráno, týž den dopoledne tři okrskové volební komise podle Krumpové ještě na vlastní žádost opravily zápisy o výsledku voleb v obci.

Komunální volby jako obvykle vyhráli nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení, neboť strany o radnice v menších obcích neusilují. Nezávislí kandidáti letos obsadili 47.732 křesel, o 3367 více než v obecních volbách před čtyřmi lety.

Ze stran si prvenství přes ztrátu čtyř stovek mandátů udrželi lidovci s 3252 křesly, na druhém místě ODS se ziskem 2294 zastupitelů vystřídala starostovská hnutí STAN a SLK, která obhájila dohromady 1950 mandátů a z vládních stran utrpěla největší ztrátu. Největší porážku ale utrpěly ČSSD a KSČM. Těžily z toho hnutí ANO a hlavně SPD, která počet zastupitelů ztrojnásobila na zhruba 500. Hnutí Andreje Babiše si polepšilo o 64 křesel a skončilo čtvrté se ziskem 1748 zastupitelů.

Nejmladší zastupitelstvo s průměrným věkem 29,5 roku zvolili podle statistiků lidé v obci Honbice na Chrudimsku, obcí s nejvyšším průměrným věkem zvolených zastupitelů jsou Všepadly na Domažlicku (71,5 let). Čistě ženské zastupitelstvo mají v obcích Počepice na Příbramsku, Biřkov na Klatovsku, Jestřabí v Krkonoších na Semilsku a Okarec na Třebíčsku, pouze muže má v zastupitelstvu 423 obcí.

V senátních volbách už v prvním kole mandát obhájili místopředseda Senátu Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů a Ladislav Václavec (ANO), nově ho získal lidovec Petr Fiala. Ve zbývajících 24 obvodech se uskuteční finálové duely, do nichž postoupilo 17 kandidátů ANO, devět kandidátů ODS, šest adeptů KDU-ČSL, tři zástupci TOP 09 nebo dva kandidáti Starostů.

K prvnímu kolu senátních voleb přišlo 42,65 procenta voličů, k obecním 46,07 procenta. Nejvyšší volební účast byla v obci Kyje na Jičínsku (98,28 procenta), nejnižší v obci Sklené na Svitavsku (17,68 procenta).

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A