VW, ministerstva a kraj jednaly v Plzni s ministrem Síkelou o stavbě gigafactory

vydáno:

aktualizace:
10.10.2022 18:07

Plzeň - Dnešní jednání zástupců Volkswagenu (VW), ministerstev a kraje v Plzni s ministrem průmyslu Josefem Síkelou (STAN) o možné výstavbě továrny na baterie do elektroaut konkrétní výsledky nepřineslo. ČTK to řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Čtyřistahektarové letiště Líně u Plzně je jednou ze tří možných lokalit ve střední Evropě. Další jsou v Polsku a Maďarsku. Síkela dnes jednal v Plzni asi hodinu, zhruba mezi 40 experty byl také vrcholný manažer VW pro elektromobilitu, řekl Špoták, který se jednání účastnil.

foto

Zleva Tlučná, Líně, úplně vpravo Nová Ves, vzadu vpravo Plzeň, 5. srpna 2022 Líně. ČTK Chaloupka Miroslav

Podle něj žádné rozhodnutí nepadlo a nic se nezměnilo. Stále se čeká na to, jak vláda rozhodne o osudu záložního letiště Líně, které je v majetku armády. V současné geopolitické situaci ho armáda považuje za strategické a chce si ho ponechat. Stanovisko armády šlo na vládu v režimu tajné. Vláda by měla rozhodnout příští středu. "Pokud vláda řekne, že tam bude strategický podnikatelský park (SPP), tak jsme připraveni pomáhat. A když neřekne, tak nebude nic," řekl Špoták.

Pokud armáda a ministerstvo obrany řeknou, že letiště potřebují, tak kraj podle Špotáka nepůjde proti armádě a pro Plzeňský kraj projekt SPP končí s tím, že nebude zasaženo do provozu letiště ani se nebude přesouvat základna letecké záchranné služby. Na základě krajských zásad územního rozvoje by ale bylo možné podle Špotáka využít okolní volné pozemky k rozvoji oblasti.

"Přijeli odborníci z VW, tak jako sem jezdí už posledního půl roku, a přijel je pozdravit pan ministr Síkela. Odborné týmy, v nichž byli i zástupci ČEZ, ČEPS a CzechInvestu, se pak rozdělily do pěti skupin a řešily vodu, elektřinu, životní prostředí a další. Týmy pořád srovnávají zvažované dvě až tři lokality," řekl Špoták. Podle něj se chtěli na areál podívat také zástupci vedení VW z Německa, kteří ale nakonec do Líní nejeli. U letiště čekalo několik lidí z leteckých škol a pilotů, kteří chtěli předat ministrovi a zástupcům VW otevřený dopis, že stejně jako okolní obce tzv. gigafactory v Líních nechtějí.

Autobus Škody Auto se zhruba 30 českými i německými experty dorazil k bráně línského letiště po 16:00. Podle informací ČTK vystoupili na obhlídku areálu až poté, co na pokyn Vojenské policie odešel tým České televize. Zástupci spolku STOP gigafactory předali zástupcům automobilek otevřený dopis po jejich managementy v češtině a v němčině, který zašlou sněmovně i Senátu. ČTK má jeho text k dispozici.

Píšou v něm, že prosazovaný výběr lokality by měl za následek zničení plně funkčního mezinárodního letiště, devastaci životního prostředí a další negativní dopady na život v okolí Plzně. "Je i dnes použitelné jako záložní plocha pro Armádu ČR a další letecké činnosti. V případě přírodních katastrof je jediné využitelné pro záchranné práce. Likvidace letiště je také nevhodná s ohledem na současnou zahraničně politickou situaci," uvedli. Podle spolku prosazování výstavby v nevhodné lokalitě, navíc pochybným způsobem za účasti lobbistů a PR agentur, poškozuje dobré jméno koncernu VW. Všichni starostové okolních obcí jsou podle spolku proti gigafactory a likvidaci letiště, petici podepsalo také přes 11.000 občanů.

"Víme o tom, že delegace VW měla v neděli v (hotelu) Marriottu schůzku se špičkami plzeňské politické scény. Dnes ráno měli jet na letiště. Ale když se jim nepodařilo vyhnat piloty, mě a štáb České televize od brány, tak to odložili," řekl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany). Dodal, že ho v pátek navštívil zástupce VW. "Informoval mě, že zatím s obcemi jednat nebudou a zjišťují, jakým způsobem projekt stát a kraje komunikují, třeba i ve vztahu k obcím," uvedl Sobotka. Na dnešní ani nedělní jednání obce nebyly pozvány.

Starostové pěti obcí z okolí letiště Líně věří, že si armáda prosadí tuto plochu jako záložní strategickou pro české vojáky a gigafactory zhruba s 4500 zaměstnanci tam nevznikne. obce vlastní dvě pětiny dotčených pozemků.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A