Vláda chce odklad stavebního zákona projednat zrychleně, uvedl Bartoš

vydáno:

aktualizace:
16.01.2022 20:07

Praha - Vláda chce projednat odklad účinnosti části stavebního zákona ve zrychleném řízení. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Nový návrh, který by měl zejména pozastavit vznik krajských stavebních úřadů, podá zřejmě přes vládu. Poslanci v pátek přerušili projednávání změn navrhovanými vládní koalicí do 1. března. Návrh na přerušení prošel hlasy opozičních hnutí ANO a SPD. I kvůli tomu je podle Bartoše nyní předběžné se bavit o volbě dalšího místopředsedy Sněmovny z hnutí ANO.

foto

Ilustrační foto - Vícepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš hovoří na schůzi Sněmovny, která pokračovala 14. ledna 2022 v Praze. ČTK Říhová Michaela

"Musím hledat legitimní cesty, jak to (účinnost části zákona) zastavím. Nechci, aby se někde připravovalo něco, co stejně nevznikne. Půjdeme cestou, kterou jsme deklarovali už před volbami," řekl Bartoš. Novelu, která odloží účinnost nového stavebního zákona zřejmě projedná a předloží znovu vláda.

Návrh na přerušení prošel hlasy 83 poslanců opozičních hnutí ANO a SPD, zatímco zapotřebí jich bylo alespoň 82. Koalici na přehlasování opozičního návrhu chyběly hlasy. Omluveno bylo 21 poslanců vládních stran. Zástupci vládní koalice páteční jednání označili za faul. To dnes odmítl bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Podle něj by měl nový zákon výrazně zrychlit stavební řízení a projednávání změn znovu zabrzdí všechny připravované změny.

Zástupci koaliční většiny po pátečním jednání zpochybnili další možnost volby zbývajícího šestého místopředsedy dolní komory. Ve hře by mohlo být i zrušení této pozice, jež by měla připadnout nominantovi opozičního hnutí ANO. Bartoš k tomu dnes řekl, že si koalice před volbou bude muset ujasnit další řízení Sněmovny. Havlíček pochybnosti o dovolení vedení dolní komory označil za handlování, podle něj má jeho hnutí na pozici nárok. Právě Havlíček je kandidát ANO na zbývající místo místopředsedy.

Skupina koaličních poslanců, kteří v minulém volebním období nový stavební zákon kritizovali, navrhla, aby se o rok odložil vznik krajských stavebních úřadů, které mají spadat pod Nejvyšší stavební úřad. Povolování běžných staveb, rodinných domků, garáží nebo třeba bytů by se řídilo dosavadní právní úpravou. Od 1. července příštího roku by tak vznikl jen Specializovaný a odvolací stavební úřad, který má povolovat takzvané vyhrazené stavby, například dálnice nebo elektrárny.

Stranám bývalé opozice se nelíbilo hlavně to, že stavební úřady přejdou zcela pod stát. Varovaly, že to může ochromit stavební řízení a že se řízení vzdálí občanům. Pětice stran sdružených v koalicích Spolu a Piráti a STAN avizovala již před volbami, že pokud budou po říjnových volbách vládnout, stavební zákon změní. Návrh na přerušení jednání podala bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), pod jejímž vedení současná podoba stavební normy vznikla.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A