Vinaři na plném náměstí v Brně otevřeli svatomartinská vína

vydáno:

aktualizace:
11.11.2022 12:48

Brno - Vinaři dnes na náměstí Svobody v Brně slavnostně otevřeli Svatomartinská vína. Jsou to první vína nového ročníku, která sice zrála krátce, ale už stačila získat osobitý charakter. Bývají svěží a ovocitá. Slavnosti se za slunečného počasí zúčastnily stovky lidí, náměstí bylo plné, zněla folklorní hudba a od 11:00 také cinkání skleniček s přípitky.

foto

Vinaři 11. listopadu 2022 otevřeli první lahve letošních svatomartinských vín. Oslavy se konají po celé republice, hlavní košt ale vinaři mají tradičně v Brně na náměstí Svobody. Na snímku rozlévá svatomartinské víno svatý Martin v podání herce Martina Slámy. ČTK Šálek Václav

Akci na náměstí předcházelo žehnání nového vína v katedrále na Petrově, kam velkou lahev přinesl herec Martin Sláma, ztělesňující svatého Martina v kostýmu římského vojáka. Farář Tomáš Koumal připomněl, že v bibli je hojnost vína uváděna jako jeden z dokladů boží přízně, zároveň je červené víno jedním ze symbolů krve a života.

Sláma pak jako příslovečný svatý Martin vyjel na bílém koni přes historický střed Brna na náměstí, kam jej následoval zástup lidí. S otevřením pětilitrové lahve, reprezentující letošní ročník, se pak čekalo až do 11:00, kdy Sláma víno rozlil do skleniček lidem v prvních řadách.

Prezident Svazu vinařů Martin Chlad doufá, že hojně navštívená akce, stejně jako další slavnosti napříč Českem, podpoří prodej a spotřebu Svatomartinského. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) připomněl, že Svatomartinské se pije nejen 11. listopadu, ale i v dalších týdnech - dokud se jeho zásoba nevyčerpá. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) zmínila, že i Brno má svou vinici na špilberských svazích.

Košt na náměstí v Brně uspořádal Vinařský fond, který značku Svatomartinské vlastní. Propůjčuje ji vinařům, jejichž vína splňují podmínky.

Svatomartinských vín bude letos v prodeji 304 druhů od 74 vinařů a vinařství, na trh zamíří rekordních 2,35 milionu lahví. Nejhojněji budou jako každoročně zastoupena bílá vína, a to 143 variant, růžových a klaretů bude 91 druhů, červených vín 70. Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée, tedy směsi.

Řada restaurací bude ode dneška po celý víkend nabízet svatomartinské menu, ve srovnání s loňskem ale tyto nabídky kvůli růstu cen husího masa podraží. Část restaurací nabídku svatomartinských menu prodlouží do příštího týdne.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A