Ve věku 76 let zemřel rakouský herec Peter Simonischek

vydáno:

aktualizace:
30.05.2023 12:43

Vídeň - Ve věku 76 let zemřel rakouský filmový a divadelní herec Peter Simonischek. Známý je například jako představitel hlavní role v rakouské komedii Toni Erdmann, která byla v roce 2017 nominovaná na Oscara. Agentura APA dnes napsala, že Simonischek, který zemřel v noci na dnešek, je jedním z nejoblíbenějších herců Rakouska. Hlavní roli ztvárnil také ve slovensko-českém snímku Tlumočník režiséra Martina Šulíka, kde si zahrál po boku režiséra a herce Jiřího Menzela.

foto

Rakouský herec Peter Simonischek (na snímku z 27. února 2018 v Praze). ČTK Šulová Kateřina

Simonischek zemřel doma ve Vídni v kruhu rodiny, potvrdilo vídeňské divadlo Burgtheater. Mezinárodnímu publiku byl Simonischek známý hlavně díky komedii o komplikovaném vztahu mezi otcem a dcerou Toni Erdmann. Film byl v roce 2017 nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film.

Na Salcburském festivalu Simonischek v letech 2002 až 2009 ztvárnil hlavní roli v dramatu Huga von Hofmannsthala Kdokoli (Jedermann), které je na této akci uváděno každý rok. Podle agentury DPA se v roli boháče, kterého pomalu, ale jistě dohání smrt, představil více než stokrát - častěji než kdokoli jiný.

Při natáčení road movie Tlumočník se Simonischek sblížil s Jiřím Menzelem, pro něhož šlo o poslední hereckou příležitost. Snímek se zabývá vztahem synů pachatele a oběti holokaustu. Simonischek v něm ztvárnil úlohu rakouského učitele, bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol.

Soustrast hercově rodině dnes vyjádřil i rakouský prezident Alexander Van der Bellen. "Kdo by neznal Petera Simonischeka? Jeho ztvárnění Toniho Erdmanna vyvolalo mezinárodní rozruch. Mnohem více byl ale Peter Simonischek umělcem, který zůstal v každé proměně věrný sám sobě," uvedl Van der Bellen na twitteru.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A