Ve věku 101 zemřel poslední válečný letec z akce proti německým přehradám

vydáno:

aktualizace:
08.12.2022 18:05

Londýn - Ve věku 101 let zemřel poslední účastník bombardovacích náletů na německé přehrady v Porúří za druhé světové války, informoval list The Guardian. George Leonard “Johnny” Johnson byl zaměřovačem britské 617. peruti RAF, podle rodiny zemřel ve středu poklidně ve spánku.

foto

Ilustrační snímek z Bristolu z 5. ledna 2017. Na snímku Johnny Johnson (George Leonard Johnson). Johnson byl důstojník britského královského letectva (RAF), který byl posledním žijícím původním členem 617. perutě RAF a operace Chastise, náletu „Dambusters“ z roku 1943 ČTK/AP Ben Birchall

Operace Chastise, přísně tajná mise RAF, měla ochromit nacistickou válečnou mašinérii. Přehrady protržené při útoku způsobily v roce 1943 v Porúří záplavy, které si vyžádaly rozsáhlé škody a připravily o život na 1300 lidí.

Poslední pilot z této mise, Les Munro, zemřel v roce 2015 ve věku 96 let. Po jeho smrti zůstal pouze přední střelec Fred Sutherland a Johnson. Sutherland zemřel v roce 2019 ve věku 95 let.

"Měl jsem v každém ohledu velmi šťastný život," řekl Johnson loni BBC poté, co oslavil sté narozeniny. "Byl to vzrušující zážitek... (cítil jsem se) poctěn, že jsem měl možnost se jich zúčastnit," uvedl k bombardování německých přehrad.

Ze 133 členů posádek, které se náletů zúčastnily, jich 53 při misi zahynulo a tři byli zajati. Johnsonovi, který se narodil v Lincolnshiru a žil v Bristolu, bylo v té době 21 let.

Nálety a role konstruktéra Barnese Wallise byly zvěčněny ve filmu Ďáblové v oblacích z roku 1955 s Michaelem Redgravem v roli Wallise a Richardem Toddem jako velitelem operace Guyem Gibsonem.

Výtvarník Jeremy Houghton v roce 2018 u příležitosti stého výročí od založení Královského letectva nakreslil Johnsona jako jednoho z posledních žijících letců druhé světové války.

Ilustrační snímek z Bristolu z 5. ledna 2017. Na snímku Johnny Johnson (George Leonard Johnson). Johnson byl důstojník britského královského letectva (RAF), který byl posledním žijícím původním členem 617. perutě RAF a operace Chastise, náletu „Dambusters“ z roku 1943

Johnson se stal velitelem perutě a v roce 1962 odešel do důchodu a stal se učitelem v Torquay. Zastupoval také Konzervativní stranu jako místní radní. Kampaň za Johnsonovo povýšení do rytířského stavu skončila neúspěchem, ale v roce 2017 mu byl udělen řád Řád britského impéria. Johnsonova manželka Gwyn zemřela v roce 2005. Zůstaly po něm tři děti, osm vnoučat a 18 pravnoučat.

Bývalý navigátor RAF John Nichol, který byl zajat během první války v Perském zálivu, vzdal Johnsonovi hold. "Je velmi smutné zjistit, že ‘poslední ničitel přehrad’, vůdce perutě Johnny Johnson, zemřel ve věku 101 let," napsal na twitteru. "Jeho generace z druhé světové války toho tolik obětovala, ale nic za to nechtěla. Národ ztratil skutečného hrdinu," uvedl.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A