Válek chce zkrátit čekací doby na operace, žádá lidi o omezení večírků

vydáno:

aktualizace:
17.12.2021 17:42

Praha - Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce, aby se čekací doby na plánované operace zkrátily a vrátily se do doby před covidovou epidemií. Vyzval také lidi, aby o Vánocích a na konci roku omezili večírky tak, aby se minimalizovalo šíření covidu. Jako první krok ve funkci chce řešit nastavení podmínek pro školní lyžařské zájezdy. Řekl to po uvedení do úřadu.

foto

Premiér Petr Fiala uvedl do funkce ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který úřad převzal po Adamu Vojtěchovi, 17. prosince 2021 v Praze. ČTK Deml Ondřej

Válek řekl, že situace ve zdravotnictví bude složitá nejen kvůli epidemii covidu. Mnozí lidé nyní kvůli zahlcení nemocnic pacienty s covidem čekají na plánované výkony, například staří lidé na operace kloubů. Uvedl, že udělá vše pro to, aby se čekací doby zkrátily a dostaly se do doby před epidemií covidu.

Na dotaz, co bude jeho první krok ve funkci řekl, že ještě dnes na poradě s vedením ministerstva chce diskutovat o nastavení podmínek pro školní lyžařské zájezdy. "Chtěl bych, aby lyžařské zájezdy, které pořádá škola pro svoje studenty, pro děti do 18 let, byly s minimem omezení tak, aby se jich mohly bezpečně účastnit všechny děti," konstatoval Válek.

V řešení covidové epidemie se chce zaměřit na to, aby větší zodpovědnost převzali dospělí a rodiče dětí. Připomněl, že děti v důsledku epidemie podstupují opakované testování, musely mít také distanční výuku. Válek řekl, že chce, aby děti na své dětství vzpomínali jako na krásné, a ne jako na vězení způsobené covidem.

Premiér Petr Fiala (ODS) při uvedení Válka do úřadu řekl, že ho zná dlouhá léta jako kolegu z Masarykovy univerzity, jako politika i jako člověka velkého rozhledu. Válek je podle něj tím pravým člověkem do čela ministerstva zdravotnictví v nynější obtížné době způsobené epidemií covidu. Fiala také uvedl, že poděkoval předchůdci Válka Adamu Vojtěchovi (za ANO) a vedoucím pracovníkům ministerstva, s kterými se dnes setkal. I když má nynější kabinet jiné názory, uvědomuje si podle Fialy, že pracovníci na ministerstvu byli během epidemie v obtížné situaci.

Nová vláda je podle Fialy připravena uvést v život svou strategii, jak žít s covidem, kterou už dříve představila. Zároveň ale bude sledovat vývoj kolem rozšíření varianty omikron. Slíbil, že kabinet bude přijímat srozumitelná opatření včas.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Válek chce umožnit různé testování ve školách podle krajů, nakoupí další testy Válek chce umožnit různé testování ve školách podle krajů, nakoupí další testy

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A