V regionech podle VZP chybí 52 lékařů pro dospělé, 68 pediatrů a 64 zubařů

vydáno:

aktualizace:
19.12.2022 16:21

Praha - Pro dostatečné pokrytí zdravotní péče v Česku chybí podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) 64 zubařů, 68 praktických lékařů pro děti a 52 lékařů pro dospělé. Mapu oblastí, ve kterých nabízí možnost uzavřít s lékařem novou smlouvu, pojišťovna zveřejnila na webu. Zlepšit dostupnost péče v regionech mají i krajské pracovní skupiny, v nichž zasedají zástupci krajského úřadu, pojišťovny a zástupců péče.

foto

Vyšetření u lékaře - ilustrační foto ČTK/AP Sergei Chuzavkov

Praktických lékařů pro děti a dorost působí v ČR podle předsedy správní rady VZP Toma Philippa (KDU-ČSL) zhruba 2500. Podle mapy VZP chybí například ve všech regionech Karlovarského kraje kromě Ostrova a okolí, v regionech v severní polovině Středočeského kraje a dále v oblasti Říčan, Kutné Hory, Vlašimi a Sedlčan. Naopak uspokojená je podle VZP poptávka v celém Jihočeském, Zlínském a většině Plzeňského či Pardubického kraje.

Stomatology poptává největší pojišťovna podle mapy hlavně v severním pohraničí od Děčínska po Tanvald včetně Šluknovského a Frýdlantského výběžku, ve většině regionů Moravskoslezského kraje a v regionech na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje nebo kolem Tábora na hranici středních a jižních Čech. Bez potřeby nových smluv je podle VZP Olomoucký, Zlínský a většina Jihomoravského kraje či Vysočiny. Zubařů je podle Philippa v ČR asi 5000 až 8000.

Praktičtí lékaři pro dospělé, kterých je dohromady kolem 5000, chybí podle mapy VZP zejména na pomezí Karlovarského, Ústeckého a Středočeského kraje, v okrajových oblastech Vysočiny a jim přilehlých regionech jižních a středních Čech nebo v severních výběžcích Čech a Moravy. Jen jeden region s potřebou nového praktického lékaře má Pardubický a Královéhradecký kraj, a to Králíky a Trutnov.

Kritéria pro dostupnost zdravotní péče v ČR určuje nařízení vlády. Podle něj by lidé ke svému praktickému lékaři pro děti či dospělé, zubaři či gynekologovi měli cestovat maximálně 35 minut.

Pro lékaře, kteří budou mít zájem o smlouvu ve vybraných regionech, nabízí zdravotní pojišťovna další pobídky. "V těch oblastech, kde skutečně je nedostupnost této péče, je bonus navýšení hodnoty bodu o 10 haléřů a u stomatologů u 10 procent," uvedla místopředsedkyně správní rady poslankyně Věra Adámková (za ANO). Další bonus mohou získat lékaři, kteří v oblastech už smlouvy mají, za navýšení kapacit nebo prodloužení otevíracích hodin.

V programu VZP Plus vyhradila pojišťovna na příští rok 1,3 miliardy korun, což je zhruba 18 procent víc než letos. Novou ordinaci praktického lékaře podpoří VZP až 800.000 korunami, částku vynásobí podílem svých pojištěnců v daném okrese. U stomatologů bude výchozí částka 500.000 korun. Pojišťovna počítá, že tato motivace by mohla být nejvýše na dva roky.

Vylepšit dostupnost lékařů ve spolupráci s kraji mají i krajské pracovní skupiny, které začaly fungovat letos na podzim. Zasedají v nich zástupci regionálních pracovišť VZP, krajských samospráv, profesních zdravotnických organizací, poskytovatelů lůžkové zdravotnické péče nebo zdravotnických záchranných služeb.

"Chceme, aby se doplňovaly, eventuálně potencovaly programy, které děláme my a které třeba připravují kraje nebo ministerstvo," řekl Philipp. Cílem je podle VZP také iniciovat výběrová řízení pro vznik nových ordinací nebo v nutných případech využít kapacity nemocnic pro primární péči.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A