V Řecku se konaly protesty kvůli vlakovému neštěstí, obětí je 57

vydáno:

aktualizace:
02.03.2023 21:50

Atény - Mrtvých po úterní srážce vlaků v Řecku je už 57. Večer to uvedla policie, podle které v nemocnici zůstává 48 zraněných. Šest lidí je na jednotce intenzivní péče. Záchranáři a hasiči i dnes prohledávali "centimetr po centimetru" vagóny havarovaného vlaku a budou v tom pokračovat i v pátek, píše agentura AP. Kvůli nehodě dnes protestovaly stovky lidí před sídlem řeckých drah v Aténách a v Soluni se shromáždilo několik tisíc lidí.

foto

Protest v Aténách 2. března 2023 kvůli úternímu vlakovému neštěstí, které si podle zpráv místních médií vyžádalo nejméně 42 obětí. Protestující kritizují řeckou vládu za špatný stav železniční infrastruktury, který podle nich k nehodě přispěl. ČTK/AP Petros Giannakouris

Úřady nevyloučily, že počet obětí ještě vzroste. Podle policie je dál pohřešováno zhruba šest desítek lidí. Hasiči budou pokračovat v prohledávání trosek vlaků i v pátek.

Do města Larisa během dneška přijížděli příbuzní obětí, kteří se snaží identifikovat své blízké za pomocí DNA. Podařilo se tak ve 24 případech. Kvůli požáru není možné mnoho těl snadno rozeznat. "V jednom z vagonů měl oheň obzvlášť vysokou teplotu, 1300 stupňů Celsia," řekl mluvčí hasičského sboru ve středu k obtížnosti záchranných prací v prvních hodinách po neštěstí.

Stovky lidí dnes demonstrovaly před sídlem železniční společnosti Hellenic Train v Aténách. Poukazovali na zastaralé a poruchové zabezpečení řeckých železnic. Podle demonstrantů špatný stav železniční infrastruktury přispěl k vzniku smrtelné havárie. Následně se demonstranti přesunuli k parlamentu a skandovali "vrazi, vrazi". V Soluni se shromáždilo na 2000 lidí a někteří demonstranti házeli zápalné lahve. Podle policie se situace ve městě během večera vrátila ke klidu.

Zaměstnanci železnic v Řecku na dnešek vyhlásili 24hodinovou stávku. Přidali se k nim i zaměstnanci aténského metra, kteří si stěžují na stejné problémy - nedostatek personálu a zastaralou techniku. "Bohužel naše požadavky na posílení stálého personálu, na lepší výcvik zaměstnanců a hlavně na zavedení moderních bezpečnostních technologií končily v koši na papír," uvedl odborové svazy na adresu vlády a řeckých železnic. Odboráři prodloužili stávku na železnici i na pátek.

Příčina úterní nehody je dál v šetření, zřejmě šlo o lidské selhání. Už ve středu zadržela policie přednostu stanice v Larise, který dnes stanul před soudcem. "Přemýšlí nad tím, co se stalo, a nedokáže unést tíhu odpovědnosti," řekl jeho advokát. Podle něj klient uznává svůj podíl odpovědnosti, na tragédii se ale podílela celá řada faktorů, které bude muset justice vzít v potaz, uvedl advokát. Muži hrozí obvinění ze zabití a dlouhý trest odnětí svobody. Řecká média poukázala, že dotyčný na stanovišti pracoval jen o něco déle než měsíc.

Řecká vláda slíbila kromě pomoci pozůstalým nehodu důkladně vyšetřit a přijmout taková opatření, aby už se nic podobného nemohlo opakovat.

Svou soustrast Řecku zaslala řada zahraničních politiků, například americký prezident Joe Biden, papež František, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu a řada evropských představitelů.

V osobním vlaku bylo 342 cestujících a deset členů posádky, v nákladním vlaku byli dva lidé. Mezi oběťmi je řada mladých lidí.

Nový řecký ministr dopravy se omluvil rodinám obětí za úterní nehodu

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A