V několika íránských městech se kvůli stávce neotevřely obchody

vydáno:

aktualizace:
05.12.2022 13:10

Teherán - V několika íránských městech dnes neotevřely obchody poté, co organizátoři protestů v zemi vyzvali k třídenní generální stávce. Jejím cílem je zvýšit tlak na íránské náboženské vůdce. Šéf íránské justice mezitím obvinil "výtržníky" z toho, že majitelům obchodů vyhrožují, píše agentura Reuters.

foto

Jednotky policie zasahují proti demonstrantům před univerzitou v Teherránu, 27. října 2022.  ČTK/AP neuveden

Írán zmítají protesty od smrti 22leté íránské Kurdky Mahsy Amíníové, která zemřela v polovině září, když ji zadržela mravnostní policie. Amíníová skončila v policejní cele proto, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb. Policie tvrdila, že zemřela na infarkt, její rodina je ale přesvědčená, že policisté ženu zbili. Nynější protesty přitom představují jednu z největších výzev pro islámskou republiku od revoluce z roku 1979.

Twitterový účet 1500tasvir, který má více než 380.000 sledujících a informuje o protestech, dnes zveřejnil řadu videí zavřených obchodů v Teheránu a v dalších velkých íránských městech, včetně Isfahánu, Šírázu a Karadže. Agentuře Reuters se pravost záběrů nepodařilo nezávisle ověřit. Podle exilové organizace ochránců lidských práv Hengaw se do stávky zapojilo 19 měst, zejména na západě země, kde žije většina íránských Kurdů.

Svědci, kteří hovořili s Reuters, uvedli, že v centrálním Teheránu byla posílena policejní přítomnost a že na místě jsou také dobrovolníci v civilu zvaní basídžové.

Úřady dnes podle polooficiální agentury Tasním uzavřely v Teheránu zábavní park, protože jeho provozovatelky neměly správně nasazený hidžáb.

Reformisticky orientované noviny Hammihán uvedly, že mravnostní policie posílila svou přítomnost ve městech v okolí Teheránu, kde byla v posledních týdnech méně aktivní.

Íránská polooficiální agentura ILNA v sobotu uvedla, že íránský generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí oznámil rozpuštění mravnostní policie. Íránské ministerstvo vnitra to však nepotvrdilo a íránská státní média uvedla, že Džafar na mravnostní policii nedohlíží, píše Reuters.

Šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí mezitím prohlásil, že "výtržníci" vyhrožují majitelům obchodů, že jim podniky zavřou, a pohrozil tvrdým zákrokem justice a bezpečnostních složek. Rovněž podle Reuters řekl, že demonstranti, kteří byli odsouzeni k smrti, budou brzy popraveni.

Revoluční gardy vydaly prohlášení, v němž chválí justici a vyzývají ji, aby rychle a rozhodně vynesla rozsudek nad "obžalovanými obviněnými ze zločinů proti bezpečnosti národa a islámu". Bezpečnostní složky nebudou mít slitování s "výtržníky, zločinci a teroristy", citovala agentura Tasním prohlášení gardy.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A