V Liberci začal soud s mužem, který podle obžaloby nehodou maskoval vraždu

vydáno:

aktualizace:
05.01.2023 17:29

Liberec - V Liberci dnes začal soud s pětačtyřicetiletým mužem, který podle obžaloby předloni na Českolipsku fingovanou dopravní nehodou maskoval vraždu své manželky. Státní zástupkyně Petra Pazderková při čtení obžaloby uvedla, že ženu ochromil paralyzérem, vůz s ní pustil z kopce dolů, a když auto narazilo do stromu, tak ho zapálil. Součástí obžaloby je i navržený trest. "Můj návrh trestu činí nepodmíněné odnětí svobody ve výměře 25 let," řekla Pazderková. Obžalovaný odmítá, že by manželku zabil. U soudu dnes vypovídal několik hodin. Soud bude pokračovat 19. ledna výslechem svědků.

foto

ilustrační fotografie, soudní síň, justice---courtroom, court, trial, judge, justice. (CTK Photo/Martin Sterba) ČTK Štěrba Martin

Podle dnešního tvrzení obžalovaného u soudu vše zavinil nějaký muž, který jeho manželku vydíral. Znalkyně z oboru psychologie dnes u soudu uvedla, že jeho výpověď v kontextu s jeho předchozími vyjádřeními je nevěrohodná. Obžalovanému hrozí 15 až 20 let, případně výjimečný trest, neboť žena zemřela zvlášť trýznivým způsobem. Státní zástupkyně uvedla, že při zapálení vozu žena vnímala, ale ochromená paralyzérem nebyla schopná pohybu. "Byla si vědoma neodvratitelnosti své smrti," řekla Pazderková.

Mrtvou ženu záchranáři objevili v nabouraném a ohořelém osobním voze 20. října 2021 ráno na silnici třetí třídy mezi vesnicemi Drnovec a Mařeničky nedaleko Cvikova. Navenek se jevilo, že auto vyjelo z vozovky, narazilo do stromu a začalo hořet. Pazderková při čtení obžaloby dnes uvedla, že žena vůz řídila a obžalovaný byl na místě spolujezdce. Poté, co řidičku ochromil paralyzérem, vůz pustil z kopce dolů do lesa. Zhruba po 40 metrech narazilo auto do stromu. "Následně mělo dojít k polití vozidla benzinem a k jeho zapálení," dodala Pazderková.

Obžalovaný dnes tvrdil, že se vše událo jinak, než uvádí obžaloba. Podle něj jeho manželku vydíral nějaký muž, který chtěl po ní peníze za to, že nezveřejní její choulostivé erotické snímky. Obžalovaný mluvil o 50.000 i 200.000 korunách. V osudné ráno podle jeho dnešní verze jel s manželkou autem a pak potkali vyděrače, který je ohrožoval zbraní. Když u sebe žádné peníze neměli, donutil je jet k nim domů, kde obžalovaný vystoupil a jeho žena s vyděračem odjela.

"Vůbec nevím, kdy odjeli, ani nevím, zda odjela sama nebo spolu," řekl obžalovaný. Podle jeho verze se poté za nimi vydal na kole a přijel, až když bylo auto nabourané a jeho žena se nehýbala. Tvrdil, že jí chtěl vytáhnout z auta, vyděrač se zbraní ruce ho ale donutil, aby to nedělal a po obžalovaném chtěl, aby vůz zapálil. Prý to neudělal, ale auto i tak začalo hořet. "Nevím, zda to zapálil on (vyděrač), nebo jak to chytlo," dodal obžalovaný. O tom, co se stalo, prý mlčel ze strachu, že by mu nikdo nevěřil. Uvedl, že neměl žádný důkaz, že tam byl někdo třetí. Vyděrač ho podle něj kontaktoval ještě jednou a vymámil z něj 50.000 korun výměnou za choulostivé fotky manželky, které mu ale podle něj nepředal.

U soudu dnes zaznělo, že obžalovaný muž svoji verzi při výsleších na policii několikrát změnil. Odlišná byla i ta dnešní před soudem. I proto znalkyně Denisa Dokulilová uvedla, že z forenzně psychologického hlediska mají jeho výpovědi sníženou věrohodnost a jsou proměnlivé jak v detailech, tak i vcelku. Soudkyně dnes citovala některé rozporuplné části jeho předchozích výpovědí. Obžalovaný se původně hájil tím, že šlo o sebevraždu jeho ženy, u níž na její přání asistoval. V té době měl totiž obžalovaný nastoupit do vězení za ujetí od dopravní nehody, při níž zranil chodce. A obžalovaný původně tvrdil, že jeho manželka nezvládala představu, že by se měla starat sama o jejich syna po dobu sedmi měsíců, tak chtěla spáchat sebevraždu. "Říkala, že se dokážu o něj postarat lépe než ona," řekl tehdy obžalovaný. Dnes u soudu tvrdil, že až ve vazební věznici našel odvahu říci, jak to bylo doopravdy. Přišel proto s tvrzením, že za smrtí jeho ženy stojí vyděrač, jehož totožnost ale nezná. I verzi s ním, jak se vše událo, ale několikrát pozměnil.

Podle znalkyně není jeho osobnost standardně zařaditelná. Obžalovaný má podle ní zvýšené rysy závislosti na druhých lidech, ale zároveň obtížně navazuje blízké vztahy. "Jeho jedinou blízkou osobou byla manželka a syn," uvedla Dokulilová. V případě obtíží se muž podle ní neměl na koho obrátit. Pokud se podle ní skutečně prokáže, že muž vraždu spáchal, dominujícím faktorem jeho motivu mohl být strach z opuštění, kdy roli mohla sehrát kombinace blížícího se nástupu do vězení s nepodloženým podezřením, že jeho manželka má někoho jiného.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A