V Kroměříži dnes večer vystoupil hollywoodský herec John Malkovich

vydáno:

aktualizace:
26.07.2022 20:55

Kroměříž – V kroměřížské Podzámecké zahradě dnes večer vystoupil hollywoodský herec John Malkovich. Diváci mohli osmašedesátiletého umělce sledovat v divadelním představení pod širým nebem, ve kterém ztvárnil zatrpklého hudebního kritika. Kroměříž byla jediným místem v České republice, kde mohli zájemci hru The Music Critic (Hudební kritik) vidět, řekl dnes ČTK Pavel Pešek z pořádající agentury Vanity Club.

foto

Americký herec John Malkovich v inscenaci The Music Critic. 26. července 2022, Kroměříž. ČTK Glück Dalibor

S představením je Malkovich na světovém turné. Aby zavítal i do České republiky, bylo podle pořadatelů nutné najít vhodný termín a také místo konání. Podmínky, které si divadelníci kladli, podle Peška až tak složité nebyly. "Management představení je ze Švýcarska, měl o České republice přehled. A padla tam i nabídka zámku v Kroměříži, který se jim velice líbil, protože jej znají z Amadea (oscarového snímku Miloše Formana), vědí, že je zapsaný na seznamu UNESCO. Pak už to šlo jednoduše," uvedl Pešek.

Do České republiky Malkovich přicestoval jen nakrátko. Autogramiádu nebo jiné setkání s veřejností před představením organizátoři nenabídli. "Nechci to zveličovat, ale pořád je mezi námi covid, který může člověka poslat do karantény. A vzhledem k tomu, že John Malkovich se všemi muzikanty jsou na turné, tak si tohle nemohou dovolit. Takže jakékoliv setkání s kýmkoliv bylo vyloučeno. Není to žádný hvězdný manýr, vím, že to tak mají i další umělci," řekl Pešek.

V zahradě, která je také památkou UNESCO, v minulých dnech kvůli představení i několika dalším kulturním vystoupením vyrostlo rozměrné pódium a tribuna s kapacitou zhruba 1500 míst. Ceny vstupenek na hru s Malkovichem se pohybovaly od 1590 do 3490 korun. Lístky byly k dostání ještě dnes, vyprodáno nebylo. "Nenabízely se všechny sedačky, pouze výseč hlediště, aby lidé na jeviště dobře viděli," uvedl Pešek.

Obecenstvo přivítalo na začátku představení Malkoviche a muzikanty potleskem, který po dobu hry několikrát zopakovalo. Po Malkovichových replikách, v nichž jeho postava kriticky hodnotila muzikanty přednesenou tvorbu světových skladatelů, z hlediště nezřídka zazníval smích. Seděl v něm i čtyřiadvacetiletý Jan Karásek ze Zlína, hercův velký fanoušek. "Přišel jsem se samozřejmě podívat na jeho vystoupení. Zajímalo mě, jestli naživo bude tak okouzlující, jako se mi zdá ve filmech, v nichž jsem ho viděl," řekl Karásek.

V Kroměříži byla hra, jejímž autorem je Alexej Igudesman, uvedena v angličtině a do češtiny tlumočena prostřednictvím titulkovacího zařízení. Podle ředitele Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Jiřího Uhlíře bylo představení jedním z vrcholů letošní kulturní sezony na zámku. Dalším bylo sobotní vystoupení sólistky londýnského Královského baletu Natalie Osipovové.

Američan John Malkovich je uznávaným hercem, režisérem, divadelním výtvarníkem a producentem. Hrál ve více než 70 filmech, dvakrát byl nominován na Oscara. Na 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech získal cenu Křišťálový glóbus za celoživotní přínos kinematografii.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A