V Krkonoších po sněžení stouplo nebezpečí lavin na nejzrádnější třetí stupeň

vydáno:

aktualizace:
26.02.2023 10:01

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Lavinové nebezpečí v Krkonoších po silném sněžení dnes stouplo ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou. Na webu to uvedla krkonošská horská služba.

foto

Lyžaři jedou na skútru ve Špindlerově Mlýně, 25. února 2023, Trutnovsko. Do Krkonoš se po oblevě vrátila zima se sněžením a teplotami pod bodem mrazu. ČTK Taneček David

Na hřebenech Krkonoš za posledních 48 hodin napadlo téměř 30 centimetrů sněhu, za poslední den to bylo 20 centimetrů. Celková sněhová pokrývka na hřebenech dosáhla 80 až 130 centimetrů. Meteorologové očekávají silné sněžení na návětří Krkonoš i dnes.

Třetí lavinový stupeň byl v nynější zimní sezoně v Krkonoších vyhlášen podruhé. Poprvé platil po silném sněžení od 1. do 9. února. Tehdy sjely tři velké laviny o délkách 700 až 1000 metrů v Malé a Velké kotelní jámě a v Obřím dole. Nikomu se nic nestalo.

"Sněhové profily vykazují nízkou stabilitu. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu," uvedl k současné situaci lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Sjezdovkám a obydlím laviny nehrozí.

Na staré sněhové pokrývce se s příchodem mrazů vytvořila krusta, na níž napadl nový sníh. "Pod krustou je sněhová pokrývka vlhká až mokrá, nad krustou se na závětrných svazích tvoří sněhové desky. Zde se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu," uvedl Dlouhý. Dodal, že více sněhu leží na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech.

Na polské straně Krkonoš je sněhu méně a stále tam platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, má však vzrůstající tendenci, uvedla polská horská služba.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

Poslední lavinová úmrtí v Krkonoších se stala v roce 2021. V únoru 2021 zahynul sedmnáctiletý skialpinista v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. O měsíc později skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Po převozu do nemocnice zemřela.

Největší lavinové neštěstí v novodobých dějinách Krkonoš se stalo v lokalitě Biały Jar 20. března 1968, lavina si tam tehdy vyžádala 19 obětí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A