V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí ze třetího na druhý stupeň z pěti

vydáno:

aktualizace:
13.03.2023 08:25

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - V Krkonoších dnes kleslo lavinové nebezpečí ze třetího na druhý stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Druhý lavinový stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. Na hřebenech Krkonoš je 100 až 160 centimetrů sněhu, uvedla dnes na webu Horská služba Krkonoše. Třetí stupeň lavinového nebezpečí platil od 9. března. Silný vítr dnes zastavil horní úsek lanovky na Sněžku. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu vlekaři. Dolní úsek je v provozu.

foto

Pohled ze Špindlerova Mlýna v Krkonoších na lavinové lokality Kozí hřbety (vlevo) a Luční horu (vpravo) na snímku ze 14. ledna 2019. ČTK Taneček David

"Po oteplení a dešti se na hřebenech prudce ochladilo, čímž vznikla ledová krusta, na kterou napadlo za poslední sněžení 25 cm nového sněhu v kombinaci se silným severozápadním větrem," uvedl v dnešní lavinové předpovědi Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Více sněhu je na závětrných svazích severovýchodních až jihozápadních směrů. "Zde se vytvořily sněhové desky z navátého sněhu. Mohou se zde vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu. Během dne teploty vystoupají nad nula stupňů Celsia a srážky budou dešťové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," uvedl Dlouhý.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha, okolo nuly stupňů Celsia a 125 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Sjezdovkám a obydlím laviny v Krkonoších nehrozí.

První stupeň lavinového nebezpečí v české části hor byl poprvé v této zimní sezoně vyhlášen loni 12. prosince. Nejvyšší stupeň lavinového rizika, který byl v současné zimní sezoně v Krkonoších vyhlášen, byl třetí, a to postupně třikrát. V období poprvé v sezoně vyhlášeného třetího stupně lavinového nebezpečí, mezi 1. a 9. únorem sjely v české části Krkonoš tři velké laviny o délkách 700 až 1000 metrů, a to v Malé a Velké kotelní jámě a v Obřím dole. Nikomu se nic nestalo.

Třetí stupeň v české části hor platil od 1. února do 9. února, kdy lavinové riziko kleslo na druhý stupeň. Podruhé stouplo na třetí stupeň 26. února, přičemž kleslo lavinové nebezpečí z třetího na druhý stupeň 3. března. Na polské straně hor tehdy třetí stupeň vyhlášen nebyl. Potřetí byla lavinová trojka vyhlášena po vydatném sněžení 9. března a na druhý stupeň lavinové riziko kleslo dnes.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A