V Jakubově na Karlovarsku spadla část budovy bývalé porcelánky, nikdo tam nebyl

vydáno:

aktualizace:
16.07.2022 14:22

Jakubov (Karlovarsko) - Část objektu bývalé porcelánky se zřítila v pátek v noci v Jakubově na Karlovarsku. Nikdo nebyl uvnitř. Hasiči místo zajistili. Sutiny spadly na hlavní příjezdovou silnici do Jakubova. Silnice je proto pro veškerou dopravu i pěší zcela uzavřena. Přivolaný statik zjistil, že objekt je v havarijním stavu a bude třeba jeho částečná demolice. Na místě se hledá náhradní trasa, kudy by se mohlo do obce vjíždět a vcházet. ČTK to dnes řekl Lukáš Černý z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje a Marek Poledníček, místostarosta Ostrova, který jako příslušná obec s rozšířenou působností svolal krizový štáb.

foto

Část objektu bývalé porcelánky se zřítila 15. července 2022 v noci v Jakubově na Karlovarsku. Nikdo nebyl uvnitř. Hasiči místo zajistili. Sutiny spadly na hlavní příjezdovou silnici do Jakubova. Silnice je proto pro veškerou dopravu i pěší zcela uzavřena. Přivolaný statik zjistil, že objekt je v havarijním stavu a bude třeba jeho částečná demolice. ČTK HZS Karlovarského kraje

"Událost nám byla oznámena v pátek krátce před 22:00. Do Jakubova, který je součástí obce Vojkovice, vyjelo sedm jednotek hasičů, na místě zajistili místo destrukce a vyloučili přítomnost osob," popsal Černý. Z třípodlažní budovy bývalé porcelánky se zřítila část jedné zdi a střechy. Hasiči na místě v noci i dnes dopoledne využili k prověřování stavu rozsáhlého objektu drony. S jejich pomocí hledali, zda v objektu někdo nebyl, a také z výšky zjišťovali rozsah poškození stavby.

Dnes dopoledne zasedal krizový štáb. "Statik konstatoval, že je to celé nestabilní a že je třeba výškově dvě třetiny objektu zbourat. Teď propadlo asi 20 procent střechy, v minulosti ale už bylo propadlých 50 procent střechy. Je to velmi vážný stav," řekl Poledníček. V pondělí budou pokračovat jednání o demolici.

Po privatizaci objekt několikrát střídal majitele. "Každý si z toho něco odnesl, proto je to v tak zoufalém stavu. Je to prázdné, vyrabované, nepoužívané, částečně už zborcené. V současnosti to patří občanovi Ukrajiny, který má trvalé bydliště v Oděse a údajně se zdržuje v Budapešti," uvedl Poledníček. Podle zákona by měl stavbu v havarijním stavu zbourat majitel, pokud se ho ale nepodaří kontaktovat, bude muset objekt zbourat stavební úřad a náklady pak vymáhat po majiteli. "Teď řešíme, kterému stavebnímu úřadu to patří a kde se vezmou prostředky na demolici, které nebudou rozhodně zanedbatelné. Má to tři nadzemní podlaží, dvě z nich se budou muset zbourat. A je to zhruba sto metrů dlouhé," popsal.

Protože objekt je ve stavu, kdy ohrožuje okolí, rozhodl krizový štáb o okamžité striktní uzavírce silnice pro veškerý provoz, chodce i cyklisty. "Je to hlavní a jediná přístupová silnice do obce. Aby se občané dostali do Jakubova a z Jakubova, tak pan starosta Vojkovic dojednal s majiteli soukromých pozemků, že nás na některé pustí a vytvoří se tam provizorní objízdná trasa pro automobily a pro pěší. To se teď upravuje a značí," dodal Poledníček.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A