V chovu v Brodu nad Tichou, zasaženém ptačí chřipkou, skončila likvidace drůbeže

vydáno:

aktualizace:
15.01.2023 13:15

Brod nad Tichou (Tachovsko) - V chovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci prosince potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, skončila dnes po poledni likvidace drůbeže. V třech třípodlažních halách bylo původně na 750.000 nosnic. Hasiči a pracovnicí firmy Česká drůbež, které chov patří, tak museli z hal vynosit kolem 1000 tun slepic. Pracovali na tom 12 dní. ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

foto

Utrácení části velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se vyskytla ptačí chřipka, 3. ledna 2023 Brodu nad Tichou. ČTK Chaloupka Miroslav

Drůbež končila v kafilerii v Biřkově na Klatovsku. Z chovu se odvezlo k likvidaci v asanačním podniku v Žichlínku na Orlickoústecku a ve spalovně v Chotíkově u Plzně také kolem sedmi milionů vajec. Přesná čísla bude mít SVS k dispozici v příštím týdnu. Po vyklizení drůbeže nyní bude následovat vynášení velkého objemu podestýlky. Potom si bude muset majitel chovu zajistit důkladnou dezinfekci všech prostor, řekl Vorlíček.

Z hal museli hasiči a zaměstnanci firmy vynášet drůbež, která hromadně hynula v důsledku nákazy, v týdnu to bylo denně přes 100 tun nosnic. Současně museli odchytávat živé slepice a vynášet je ven, kde byly utráceny oxidem uhličitým v kontejnerech. Na vynášení bylo denně nasazeno až kolem 130 lidí, rozdělených do 12 týmů, které se v průběhu dne střídaly.

V posledních dnech tempo práce zpomalilo, protože bylo třeba odchytat a vynosit ven všechny živé slepice. Snížil se i počet nasazených týmů. Za pátek se podařilo zlikvidovat asi 46 tun drůbeže. V sobotu a dnes to bylo Vorlíčka přibližně po 20 tunách. "Dnes kolem poledne vyklízení drůbeže skončilo," uvedl.

Hasičům z Plzeňského kraje pomáhali postupně jejich kolegové z Karlovarského a ze Středočeského kraje a ze záchranného útvaru.

Nákaza se v chovu potvrdila na konci prosince, nejdřív v jedné části jedné ze tří hal chovu. Původně mělo být zlikvidováno 120.000 nosnic z této zasažené části. Virus se ale postupně rozšířil i do dalších hal a veterináři rozhodli o likvidaci všech 750.000 nosnic. Představuje to 15 procent nosnic v zemědělských chovech v ČR. S likvidací chovu se začalo 3. ledna odpoledne, kdy se do utěsněné první poloviny jedné ze tří hal napustil oxid uhličitý, který slepice v této části haly hromadně usmrtil. Od 4. ledna hasiči a pracovníci firmy nosnice z hal vynášeli.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A