V brněnském muzeu na pět dní vystavili rukopis Ludwiga van Beethovena

vydáno:

aktualizace:
30.11.2022 11:11

Brno - V Moravském zemském muzeu dnes začala krátkodobá výstava notového rukopisu Ludwiga van Beethovena. Lidé si jej mohou prohlédnout v kapli Paláce šlechtičen. Výstava potrvá jen pět dní - muzeum poté vrátí cennou památku původním vlastníkům, rodině Petschků, uvedla náměstkyně ředitele Barbora Javorová.

foto

Pětidenní výstava notového rukopisu Ludwiga van Beethovena, který dosud uchovávalo Moravské zemské muzeum ve svých sbírkách, 30. listopadu 2022, Brno. ČTK Šálek Václav

Jde konkrétně o čtvrtou větu smyčcového kvartetu B-dur, opus 130. Šestivětý kvartet tvořil Beethoven v letech 1825 až 1826. Měl premiéru v sále vídeňského Musikvereinu. Autograf, tedy notový zápis provedený rukou autora, je dnes rozptýlený do pěti zemí. Jednotlivé věty opatrují knihovny, archivy a muzea v Polsku, Spojených státech, Francii, Německu a Česku.

Rukopis čtvrté věty měl spletité osudy. Autor jej věnoval svému příteli a sekretáři, následujících 100 let si jej předávali různí vídeňští vlastníci. Po první světové válce autograf získala rodina Petschků, což byli v té době bohatí průmyslníci a finančníci. Po nástupu nacismu a okupaci českých zemí však rodina židovského původu uprchla ze země. Vyvézt Beethovenův rukopis se jim nepodařilo.

Nakonec rukopis skončil v Moravském zemském muzeu. Po druhé světové válce se Petschkové z amerického exilu pokusili získat nejvzácnější části své sbírky umění zpět. Beethovenův rukopis ale dostanou až nyní, a to na základě zákona o zmírnění některých majetkových křivd způsobených holokaustem.

Pětidenní výstava představuje ojedinělou příležitost si noty prohlédnout. Spolu s autografem čtvrté věty smyčcového kvartetu vystavilo muzeum několik dobových opisů jiných Beethovenových skladeb ze sbírek oddělení dějin hudby.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A