USA podnikly nálety na Íránem podporované milice v pohraničí Sýrie a Iráku

vydáno:

aktualizace:
28.06.2021 18:27

Bagdád/Damašek/Washington/Řím - Americké ozbrojené síly v neděli podnikly nálety proti milicím podporovaným Íránem v pohraniční oblasti Iráku a Sýrie. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na Pentagon. Podle agentury AFP o život přišlo asi deset lidí. Nálety byly odpovědí na útoky bezpilotních letounů proti Američanům na základnách v Iráku. Irácká armáda americké útoky odsoudila jako narušení irácké svrchovanosti, podobně se vyjádřila také syrská diplomacie. Americký ministr zahraniční Antony Blinken nálety označil za nutný krok, jenž vyslal důležitý vzkaz.

foto

Ilustrační foto - Následky útoku íránských raket na americkou základnu v Iráku. ČTK/AP Qassim Abdul-Zahra

Americké útoky se soustředily na oblast Al-Káim, která je v irácké provincii Anbár poblíž syrské hranice. Podle syrské agentury SANA přišlo o život dítě a tři lidé byli zraněni. Exilová Syrská organizace pro lidská práva má zprávy o smrti sedmi iráckých bojovnících a šesti zraněných.

Vlivné milice Hašd Šaabí působící v Iráku a podporované Íránem přiznaly, že zemřelo několik jejich bojovníků. "Nebudeme mlčet k přítomnosti amerických okupačních sil, které tu jsou v rozporu s naší ústavou a parlamentním hlasováním. Krev svých mučedníků pomstíme," uvedla v prohlášení tato skupina, která zastřešuje další proíránské milice. Jedna z odnoží Hašd Šaabí podle agentury AFP oznámila, že o život přišli čtyři bojovníci.

Mluvčí irácké armády dnes útoky označil za narušení irácké svrchovanosti a odsoudil je. Americká armáda pomáhá iráckým kolegům v boji proti zbylým islámským radikálům a poskytuje výcvik.

Syrská diplomacie americké nálety označila za "flagrantní porušení nedotknutelnosti syrského a iráckého území". "Sýrie znovu vyzývá vládu USA, aby respektovala jednotu země a obyvatel Sýrie a Iráku a aby okamžitě zastavila tyto útoky na nezávislost obou zemí," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Americký ministr zahraniční naopak americké nálety proti Íránem podporovaným milicím v Iráku a v Sýrii označil za nezbytné. "Podnikli jsme nutnou, přiměřenou a cílenou akci, jejímž cílem je snížit riziko eskalace, ale také vyslat jasný a jednoznačný odstrašující vzkaz," řekl dnes Blinken novinářům v Římě.

Cílem náletů byla operační zařízení a sklady zbraní na dvou místech v Sýrii a jednom místě v Iráku, uvedlo americké ministerstvo obrany. Nálety jsou podle Pentagonu dokladem toho, že prezident Joe Biden je odhodlán chránit americký personál. Nedělní útok je už druhá operace, již od nástupu do funkce nařídil v této oblasti. V únoru souhlasil s bombardováním cíle v Sýrii v reakci na raketové útoky v Iráku.

Před týdnem byla terčem dalšího útoku letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci. USA tyto akce přisuzují právě místním milicím podporovaným Íránem.

Dva dny před napadením základny Ajn al-Asad se v Íránu konaly prezidentské volby, v nichž zvítězil ultrakonzervativec Ebrahím Raísí. Jeho zvolení oslavují nejradikálnější proíránské skupiny působící Iráku, které dlouhodobě vedou kampaň proti americké přítomnosti v zemi.

Proti zařízením USA v Iráku od začátku letošního roku směřovaly již více než čtyři desítky útoků, uvedla agentura AFP s tím, že terčem byla americká ambasáda v Bagdádu, základny s americkými vojáky nebo jimi najatými bojovníky, či konvoje podporující mezinárodní koalici v boji proti džihádistům.

Podobné výpady se v poslední době zhoršují. Dříve k nim milice využívaly rakety nebo bomby, od poloviny dubna však opakovaně zaútočily ozbrojenými bezpilotními letouny. Podobně útočí například proti Saúdské Arábii jemenští povstalci z řad Húsíů rovněž podporovaní Íránem.

Američané v Iráku znovu nasadili svoje systémy protivzdušné obrany Patriot. Nadále udržují v akci i systém C-RAM, jemuž se v minulosti podařilo sestřelit řadu raket. Americká armáda má v Iráku stále 2500 vojáků. Zapojení nového prostředku protivzdušné obrany je podle AFP důkazem, že se Washington nového vývoje obává. Nedávno rovněž nabídl až tři miliony dolarů (64,7 milionu korun) za informace ohledně útoků proti americkým cílům v Iráku z poslední doby.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A