USA budou vyšetřovat, zda Ghaní utekl z Afghánistánu s miliony dolarů

vydáno:

aktualizace:
06.10.2021 22:23

Washington/Kábul - Spojené státy se budou zabývat obviněními vůči bývalému afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu, podle nichž při srpnovém útěku ze země ukradl miliony dolarů ze státní kasy. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil Šéf nezávislého úřadu amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR) John Sopko. Ghaní opustil Afghánistán poté, co povstalecké hnutí Tálibán dosáhlo předměstí Kábulu. Obvinění, že si s sebou vzal velké obnosy peněz, odmítá.

foto

Ilustrační foto - Afghánský prezident Ašraf Ghaní na snímku z 21. března 2021. ČTK/AP Rahmat Gul

"Zatím jsme to neprokázali. Zabýváme se tím," řekl Sopko a upřesnil, že tím jeho úřad pověřil jeden z výborů Sněmovny reprezentantů.

SIGAR již delší dobu vyšetřuje podvody a plýtvání s americkými prostředky směřujícími do Afghánistánu za 20 let přítomnosti armády USA v zemi, která skončila v srpnu chaotickým ovládnutím Kábulu Tálibánem.

Sopko sdělil jednomu z podvýborů Sněmovny, že selhání snah USA o vybudování demokratického zřízení v Afghánistánu není překvapivé vzhledem k bující korupci a špatnému řízení a hospodaření. "Korupce se stala natolik všudypřítomnou, že nakonec ohrožovala bezpečnost a rekonstrukční misi v Afghánistánu," řekl Sopko.

Se zprávou o Ghaního úprku s velkým množstvím peněz původně přišli ruští diplomaté. Někteří afghánští činitelé následně exprezidenta obvinili z krádeže 169 milionů dolarů (3,7 miliardy korun) ze státní pokladny, bývalý prezident však obvinění popírá. Ghaního útěk ze země řada lidí v Afghánistánu ostře kritizuje, exprezident však prohlašuje, že odešel, aby zabránil krveprolití.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A