Turisté jezdí pozorovat erupci sopky na ostrov La Palma

vydáno:

aktualizace:
30.10.2021 16:00

Madrid - Na španělském ostrově La Palma pokračuje druhý měsíc erupce vulkánu, která zpočátku odradila řadu turistů. Nyní ale mnozí návštěvníci na ostrov směřují právě proto, aby proudy žhavé lávy viděli na vlastní oči, a také proto, aby dali vydělat místním, které katastrofa zasáhla. Píše to agentura Reuters.

foto

Turisté sledují 26. října 2021 erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma. ČTK/AP Emilio Morenatti

"Snažíme se pomoci pasivně, tím, že se přijedeme na sopku podívat, protože to je jedinečná věc. Zároveň ale přispíváme tak, že utratíme peníze v hotelu, restauraci nebo půjčovně aut," říká Olga Reinosová z blízkého ostrova Fuerteventura, která na La Palmu přijela strávit volný víkend před Dušičkami.

Místní úřady sice do bezprostřední blízkosti masivu Cumbre Vieja, kde sopka chrlí lávu, nikoho nepouštějí, pro turisty ale připravily několik míst s dobrým výhledem, kde mohou sopku z bezpečí pozorovat. Na tato místa je navíc zdarma doveze kyvadlová doprava.

Erupce sopky na jednom z Kanárských ostrovů začala 19. září a od té doby už proudy natavené horniny o teplotě 1300 stupňů pokryly skoro 950 hektarů území, na němž se nacházely i banánové plantáže. Zničeno bylo přes 2500 budov a na 7000 lidí se muselo evakuovat.

Konec vulkanické činnosti je podle odborníků v nedohlednu. Dnes ostrov zažil otřesy o síle pěti stupňů, které byly nejsilnější od chvíle, kdy vulkán vybuchl. Zemětřesení bylo cítit i na blízkých ostrovech Tenerife, La Gomera a El Hierro, uvedl španělský geografický ústav IGN. Ohnisko zemětřesení se nacházelo v hloubce 30 kilometrů, takže nepředstavovalo žádné větší riziko co se týče případných škod. Naznačilo ale, že sopka bude ještě nějakou dobu aktivní, podotýká agentura DPA.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A