Teploty v týdnu klesnou z tropických hodnot na 20 stupňů, bude pršet

vydáno:

aktualizace:
04.07.2022 17:58

Praha - Po slunečném a teplém víkendu se v Česku tento týden ochladí. Oblohu budou v prvním prázdninovém týdnu většinou zakrývat mraky, které přinesou přeháňky a místy i bouřky. Odpolední maxima se budou tento týden držet nejčastěji v rozmezí od 20 do 25 stupňů Celsia. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

foto

Ilustrační foto - Nad Hradcem Králové se v noci na 30. června 2022 přehnala bouřka. ČTK Taneček David

Do konce července se budou v Česku podle meteorologů střídat teplejší a chladnější období častěji. "Ze čtyř předpovědních týdnů bude pravděpodobně nejchladnější druhý týden (od 11. července), následně se budou průměrné týdenní teploty postupně zvyšovat," uvádí ČHMÚ v dnes zveřejněné dlouhodobé předpovědi pro období od 4. do 31. července. Týdenní průměry teplot by ale podle ní neměly vybočovat z hodnot obvyklých pro první prázdninový měsíc.

Červenec zřejmě nebude mimořádně deštivý, ani nezvykle suchý. "Očekává se, že relativně nejvíce srážek oproti dlouhodobému průměru se vyskytne v prvním předpovědním týdnu a nejméně ve čtvrtém týdnu, ale pravděpodobně v intervalu obvyklých hodnot pro danou roční dobu," odhadují meteorologové.

Počasí v Česku ovlivní tento týden zvlněná studená fronta, která bude přecházet přes střední Evropu na východ. "Tento týden můžeme očekávat hodně oblačnosti, občasné přeháňky, místy i bouřky," uvedli dnes ráno meteorologové na twitteru.

Pro dnešní večer meteorologové varují před silnými bouřkami, které mohou zasáhnout jižní Čechy a Vysočinu. V přívalových deštích tam může spadnout až 35 litrů vody na metr čtvereční. Na jihu Čech proto hrozí rozvodnění menších toků. V noci na úterý se mohou silné bouřky vyskytnout i ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

V úterý bude obloha zatažená, v jihovýchodní polovině republiky bude pršet, dorazit mohou znovu bouřky. V severoezápadní polovině Česka očekávají meteorologové polojasno a přeháňky jen ojediněle. K večeru bude srážek a oblačnosti ubývat. Teploty vystoupí na 20 až 24 stupňů, v severozápadní polovině Čech kolem 26 stupňů Celsia.

Středa má být polojasná až oblačná, místy dorazí přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší denní teploty budu 21 až 25 stupňů.

Ve čtvrtek se přes Česko od západu přesune frontální systém a za ním bude pokračovat příliv chladnějšího a vlhčího vzduchu od severozápadu. Meteorologové proto na většině území očekávají přeháňky, přijít mohou zase i bouřky. Teploty budou maximálně 18 až 22 stupňů, na jihovýchodě Moravy bude až 24 stupňů Celsia.

V pátek zůstane obloha oblačná až polojasná. Zejména na severovýchodě se místy objeví přeháňky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od 19 do 23 stupňů. Podobný charakter počasí a teploty kolem 20 stupňů zřejmě vydrží i o víkendu

V prvním červencovém týdnu se budou postupně snižovat i noční teploty. Zatímco v úterý dosáhnou až k 18 stupňům, o víkendu mohou spadnout k devíti stupňům Celsia.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A