Tálibán tvrdí, že pronikl k centru Pandžšíru, úspěchy ale hlásí i tamní odboj

vydáno:

aktualizace:
05.09.2021 19:14

Kábul - Afghánské islamistické hnutí Tálibán dnes oznámilo, že jeho síly se probojovaly do správního střediska provincie Pandžšír, která zůstala po bleskové ofenzivě Tálibánu a obsazení Kábulu v půlce srpna poslední baštou odporu. Odboj proti Tálibánu z Pandžšíru ale naopak uvedl, že způsobil islamistickému hnutí velké ztráty. Lídr afghánských opozičních sil Ahmad Masúd později řekl, že je připraven přistoupit na návrh rady muslimských učenců a jednat o ukončení bojů. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

foto

Ilustrační foto - Bojovníci Tálibánu v afghánské metropoli Kábulu, 19. srpna 2021. ČTK/AP Rahmat Gul

Tálibán podle svého prohlášení ovládl město, které sousedí s metropolí provincie Pandžšír Bazarakem. Síly odporu údajně utrpěly četné ztráty. Tálibové rovněž tvrdí, že se zmocnili velkého množství vojenských vozidel, zbraní a munice. O Bazarak se podle mluvčího hnutí nyní svádějí boje. Agentura Reuters upozornila, že tato tvrzení není možné ověřit.

Vojenské úspěchy ale ohlásila i druhá strana. Mluvčí vzbouřenců z Pandžíru Fahím Daští dnes na twitteru uvedl, že v údolí Pandžšír uvázlo po zablokování přístupové cesty asi 1000 tálibů. Útočníci byli údajně buď zabiti nebo se vzdali. Dále varoval, že Tálibán se snaží šířit zprávy, které mají odlákat pozornost. Ani tyto informace nelze nezávisle ověřit, podotkla agentura DPA.

Již dříve Tálibán tvrdil, že má pod kontrolou celé území Afghánistánu včetně Pandžšírského údolí, boje ale pokračují a obě strany tvrdí, že působí té druhé významné ztráty. Tálibán uvádí, že nyní ovládá pět ze sedmi okresů v provincii. Podle bývalého poslance za provincii Pandžšír se ale boje vedou jen ve dvou okresech a zbylých pět je pod plnou kontrolou odboje.

Lídr hnutí odporu Ahmad Masúd dříve ubezpečoval, že bude v protiofenzivě pokračovat a požádal o mezinárodní podporu. Dnes ale řekl, že vítá návrh rady muslimských učenců, aby byla zahájena jednání s cílem mírového urovnání konfliktu. Upozornil však, že Tálibán musí ukončit útoky v Pandžšíru.

"Národní fronta odporu v zásadě souhlasí s vyřešením současných problémů, okamžitým ukončením bojů a pokračováním jednání," napsal Masúd na facebooku. "Fronta je připravena ukončit boje pod podmínkou, že Tálibán také ukončí své útoky a vojenské manévry v Pandžšíru a Andarabu," doplnil vůdce sil odporu. Andarab je částí Baghlán, která s Padžšírem sousedí.

Jedna z nejmenších afghánských provincií Pandžšír, která se nachází severně od Kábulu, je domovem asi 150.000 až 200.000 lidí z různých etnických skupin, převážně pak Tádžiků. Malebné údolí řeky Pandžšír je vklíněno mezi horské vrcholky dosahující 3000 metrů.

Současný lídr odboje Ahmad Masúd je syn legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou sítí Al-Káida.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A