Summit EU schválil společnou obrannou strategii ovlivněnou ruskou invazí

vydáno:

aktualizace:
25.03.2022 21:14

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odsouhlasili novou společnou obrannou strategii, která v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu počítá s výrazným zvýšením vojenských výdajů. Součástí schváleného plánu je vytvoření brigády rychlé reakce o síle až 5000 vojáků a navýšení společných investic do vojenských inovací. Summit pověřil Evropskou komisi, aby do května identifikovala slabá místa unijní obrany, která je potřeba posílit.

foto

Předseda Evropské rady Charles Michel ČTK/AP Olivier Matthys

EU chce také více spolupracovat se Severoatlantickou aliancí, kterou za základ své obrany považuje značná část unijních států včetně Česka.

"Schválili jsme Strategický kompas, který bude naším průvodcem k posílení obranné politiky a vyztužení našich evropských obranných kapacit," prohlásil dnes předseda Evropské rady Charles Michel s odkazem na oficiální název obranného plánu.

Koncepci společné obrany na příští desetiletí unijní diplomacie chystala více než rok a členské státy byly v pohledu na ni velmi rozdělené. Zatímco Francie či Německo prosazovaly vytvoření evropských sil paralelních k NATO, země východní části unie včetně Česka nechtěly zdvojovat existující alianční obranu.

V posledních týdnech se však pod dojmem ruského útoku proti sousední zemi text strategie výrazně změnil a státy se v jeho podpoře sjednotily. Plán se soustředí zejména na odvrácení ruské hrozby pro Evropu a důraz klade na schopnost EU rychle zareagovat na případný útok.

K tomu má sloužit mimo jiné brigáda rychlé reakce, jejíž základ slíbilo do roku 2025 vytvořit Německo. Evropský blok navíc s podobným plánem přišel již v roce 2007, kdy na papíře vytvořil systém bojových skupin o 1500 vojácích, kteří měli být připraveni zasáhnout v případě krizí. Tyto skupiny ale nikdy nebyly nasazeny a s odchodem Británie z EU utichl hlas jejich hlavního zastánce. Unijní země se však nyní shodly, že vzhledem k ruské agresivitě je na čase společnou jednotku uvést do praxe.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A