Summit EU recept na ceny energií nenašel, EK do konce léta navrhne reformu

vydáno:

aktualizace:
24.06.2022 19:18

Brusel - Evropská komise do konce léta navrhne možné změny fungování trhu s energiemi včetně oddělení ceny plynu a dalších energií. Po dnešním jednání s prezidenty a premiéry členských zemí věnovaném vysokým cenám energií a omezeným dodávkám ruského plynu to prohlásila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Unijní lídři jsou v pohledu na reformu energetického trhu i po summitu rozdělení, ačkoli řada z nich volala po větší koordinaci, což se nakonec dostalo i do závěrů vrcholné schůzky.

foto

Ilustrační foto - Belgický premiér Alexander De Croo na summitu EU v Bruselu, 23. června 2022. ČTK/AP Olivier Matthys

Po čtvrtečním schválení kandidátského statusu pro Ukrajinu a Moldavsko žádající o vstup do EU se dnes šéfové unijních států věnovali pochmurným vyhlídkám unijní ekonomiky sužované inflací, kterou pohánějí zejména vysoké ceny energií. Lídři před summitem navrhovali různé recepty od společných nákupů plynu po cenové stropy, ke konkrétní shodě však stejně jako v minulosti nedospěli.

Summit v přijatých závěrech pověřil komisi, aby v reakci na "ruské využívání plynu jako zbraně" naléhavě pracovala na "zajištění dodávek energie za dostupné ceny". Komise připravuje systém společných nákupů, které podporuje řada zemí včetně Česka.

"Díky této platformě, která je na dobrovolné bázi, budou moci evropské státy dosáhnout nepochybně na nižší ceny, především v případě plynu," řekl novinářům český premiér Petr Fiala. Plán by podle něj mohl pomoci předejít tomu, aby se unijní země nepřeplácely v případě hrozícího nedostatku energií, zejména plynu, na trhu.

Komise kromě toho podle své šéfky do konce léta předloží návrhy reformy energetického trhu, o nichž budou lídři jednat na říjnovém summitu za českého předsednictví.

"Tohle bylo vytvořeno v době, kdy trhu dominovala fosilní paliva," řekla po jednání von der Leyenová s odkazem na současný systém, kdy je cena energií spojena s cenou plynu. To se vzhledem k omezování ruských dodávek a souvisejícímu růstu jeho ceny projevuje na ceně elektřiny. Podle šéfky komise navíc v současnosti začínají stále významnější roli hrát obnovitelné zdroje a EU se snaží od využívání plynu upouštět, což ospravedlňuje reformu určování cen. Po té dlouhodobě volají zejména jihoevropské země či Francie, další skupina států v čele s Německem byla však dosud proti.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes prohlásil, že v otázce možného nedostatku plynu kvůli ruskému omezování dodávek preferuje celounijní spolupráci. Zároveň odmítl spekulovat, zda Moskvou ohlášená červencová údržba plynovodu Nord Stream 1 může znamenat trvalé ukončení dodávek.

"Nikdo z nás (lídrů EU) nevěří, že by technické důvody uváděné Ruskem pro omezení dodávek plynu byly pravdivé," řekl Scholz po jednání. Zásadní podle něj je, aby se země připravily na všechny možné varianty. Některé diplomatické zdroje se obávají, že od odstávky plánované na 11. července už Moskva tok plynu do EU neobnoví.

Fiala uvedl, že Česko se na možné trvalé uzavření plynovodu z Ruska připravuje prostřednictvím doplňování zásob z alternativních zdrojů či nákupem kapacity v zásobnících v Nizozemsku. "Na tu situaci nemůže být úplně dokonale připraven nikdo," připustil Fiala. Česko si však díky vlastním opatřením v kombinaci s aktivitou EK v hledání nových dodavatelů plynu poradí i v případě nejhoršího scénáře, dodal.

Podle dnešního vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkela plynové zásobníky v České republice jsou zaplněné ze dvou třetin a obsahují 2,22 miliardy metrů krychlových plynu. Síkela zároveň vyzval obchodníky, aby v nákupu plynu pokračovali a zintenzivnili ho. Nová unijní pravidla požadují, aby do listopadu byly zásobníky plné nejméně z 80 procent.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A