Státní zastupitelství nenašlo pochybení v prověřování údajného zavlečení na Krym

vydáno:

aktualizace:
07.04.2022 14:04

Praha - V rámci dohledu nad prověřováním kauzy údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym neshledalo státní zastupitelství v postupu policie či žalobců žádné nedostatky nebo vady. Závěry Obvodního státního zástupce pro Prahu 1 o odložení jsou výstižné, přiléhavé a logické a mají oporu ve spisovém materiálu. ČTK to dnes sdělil Aleš Cimbala, mluvčí pražského městského státního zastupitelství, které dohled vykonávalo. Policie kauzu odložila loni v listopadu, v lednu rozhodnutí potvrdil státní zástupce.

foto

Ilustrační foto - Premiérův syn Andrej Babiš mladší přichází 9. září 2021 na policii v Praze, aby vypovídal v souvislosti s jeho údajným zavlečením na Krym. ČTK Říhová Michaela

Syn bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo. V té je poslanec spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou nyní obžalován. Na policii se Babiš mladší obrátil v lednu 2018, případ byl prověřován pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody.

Loni v únoru policisté případ bez výslechu Babiše mladšího odložili, nešlo podle nich o trestný čin ani o přestupek. Případem se znovu začali zabývat poté, co Babiš mladší přicestoval do Česka. Na policii vypovídal v září, jeho výslech trval zhruba pět hodin. Na podzim kauzu odložili znovu.

Podnět k provedení dohledu podal v únoru advokát Babiše mladšího. Serveru Seznam Zprávy řekl, že v něm poukazuje na pochybení, kterých se podle jeho názoru orgány činné v trestním řízení dopustily.

Podle Cimbaly se žalobkyně z městského státního zastupitelství s námitkami právníka vypořádala a dospěla k závěru, že jsou nedůvodné. "Naopak po prostudování předloženého spisového materiálu shledala, že závěry státního zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, obsažené zejména v usnesení, kterým byla zamítnuta stížnost poškozeného proti rozhodnutí policejního orgánu o odložení věci, jsou výstižné, přiléhavé, logické a mají plnou oporu v nashromážděném a jí prostudovaném spisovém materiálu," doplnil mluvčí.

Babiš mladší prohlašuje, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně. Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro areál Čapí hnízdo již bylo zastaveno.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch Babiše a Nagyovou obžaloval zhruba před dvěma týdny. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. U soudu chce prokázat, že nikdy nic trestného neudělal.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A