Sport letos nabídne MS v atletice, plavání, lyžování, ragby či Evropské hry

vydáno:

aktualizace:
01.01.2023 01:05

Praha - Ačkoli letošní rok nemá na rozdíl od loňska jednoznačný vrchol v podobě olympijských her či mistrovství světa ve fotbale, o významné sportovní akce nouze nebude. Kromě každoročních šampionátů budou o světové medaile usilovat také atleti, plavci nebo lyžaři a snowboardisté. Z kolektivních sportů budou české fanoušky tradičně nejvíc zajímat především fotbal a hokej.

foto

Běžecký závod, atletika, běh - ilustrační foto. ČTK/AP Morry Gash

Fotbalová reprezentace zahájí boj o postup na mistrovství Evropy 2024 v Německu březnovým duelem s Polskem, kvalifikaci zakončí v listopadu v Moldavsku. Dalšími soupeři svěřenců trenéra Jaroslava Šilhavého jsou Albánie a Faerské ostrovy. Jednadvacítku čeká v létě na Euru těžká skupina s Anglií, Německem a Izraelem.

Hokejisté se na květnovém světovém šampionátu v Tampere a v Rize pokusí navázat na loňský bronz z Finska, kterým ukončili desetileté čekání na cenný kov. O měsíc dříve v Kanadě budou třetí místo obhajovat také hokejistky.

Tenisté se o finálový turnaj Davisova poháru utkají začátkem února s Portugalskem, tenistky čeká v Poháru Billie Jean Kingové Ukrajina. Basketbalisté ani házenkáři se na MS nekvalifikovali, házenkářky si o prosincový šampionát zahrají baráž se Švýcarskem. Oba volejbalové výběry se v srpnu a v září zúčastní mistrovství Evropy, na které mají úspěšně nakročeno také basketbalistky.

Atleti budou o světové medaile usilovat v srpnu v Budapešti, plavci o měsíc dříve ve Fukuoce. Hvězdná obojživelnice Ester Ledecká doufá, že po zranění stihne zimní MS ve sjezdovém lyžování v Courchevelu a Méribelu a ve snowboardingu v Bakuriani. Klasici mají vrchol sezony na přelomu února a března v Planici.

Z globálního pohledu bude k největším akcím roku patřit mistrovství světa v ragby, které se na podzim uskuteční ve Francii. V létě se v Krakově a okolí koná třetí ročník Evropských her, jež budou pro řadu sportovců kvalifikací na OH 2024 v Paříži. Cyklisté mají společný světový šampionát v srpnu v Glasgow, střelci v obdobném termínu v Baku.

Čeští fanoušci budou bedlivě sledovat rovněž mistrovství světa v biatlonu (v únoru v Oberhofu), rychlobruslení (v březnu v Heerenveenu), judu (v květnu v Dauhá), rychlostní kanoistice (v srpnu v Duisburgu), sportovním lezení (v srpnu v Bernu), vodním slalomu (v září v Lee Valley) nebo plážovém volejbalu (v říjnu v Tlaxcale).

Na vlastní oči si budou moci vychutnat pražské finále fotbalové Konferenční ligy (červen) a tenisový turnaj WTA (srpen), ostravskou Zlatou tretru (červen) nebo závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování ve Špindlerově Mlýně (leden) či biatlonu v Novém Městě na Moravě (březen). Vedle tradičních motoristických akcí bude mít na českém území premiéru i Středoevropská rallye, jež se jako součást MS uskuteční koncem října.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A