Sousoší Odloučení připomíná rodiny rozdělené železnou oponou

vydáno:

aktualizace:
22.11.2019 12:28

Mikulov (Břeclavsko) - Zástupci české i rakouské strany si dnes u Památníku obětem železné opony u Mikulova připomněli výročí 30 let od pádu hraniční bariéry mezi oběma zeměmi. Zároveň odhalili sousoší nazvané Odloučení, které symbolizuje rodiny rozdělené takzvanou železnou oponou, tedy neprostupnou bariérou mezi komunistickým východem a demokratickým západem.

foto

Sousoší nazvané Odloučení odhalili 22. listopadu 2019 u Mikulova zástupci české i rakouské strany v rámci pietního aktu k připomínce výročí 30 let od pádu hraniční bariréry mezi oběma zeměmi. Dílo sochařky Zuzany Bartošové symbolizuje rodiny rozdělené takzvanou železnou oponou, tedy neprostupnou bariérou mezi komunistickým východem a demokratickým západem. ČTK Šálek Václav

"Vytvořila jej sochařka Zuzana Bartošová, ale ne přímo za tímto účelem. My jsme sochu viděli vystavenou v Praze a zaujalo nás, jak ztvárňuje osud mnoha rodin rozdělených emigrací," uvedl Miroslav Kasáček z Občanského sdružení Paměť, které pietní akt pořádalo.

Na pietní akt navazuje mezinárodní konference Železná opona v nás, která se věnuje výročí 30 let od pádu komunismu, ale i tématu vzdělání, které může zabránit návratu totality.

Občanské sdružení Paměť se připomínání osudů spojených s železnou oponou i zločiny komunismu věnuje dlouhodobě. V roce 2011 u Mikulova vznikla Stezka svobody, která na 13 informačních panelech umístěných podél hraniční cesty popisuje dramatické pokusy lidí o překonání prakticky nepropustné hranice.

O tři roky později stezku doplnil Památník obětem železné opony, který navrhl architekt Tomáš Pilař. Památník tvoří 53 sedmimetrových železných stél, z nichž každá nese jméno jednoho člověka, který zemřel na hranici s Rakouskem v úseku mezi Slavonicemi a hranicí se Slovenskem.

Železnou oponu připomíná i řada dalších míst na jihu Moravy. U Čížova na Znojemsku nadšenci zrenovovali část kompletní linie železné opony, ve Valticích na Břeclavsku funguje Muzeum železné opony.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A