Soudní dvůr EU zamítl žalobu na EK pro nečinnost v Babišově kauze

vydáno:

aktualizace:
24.03.2022 15:12

Lucemburk - Soudní dvůr Evropské unie dnes zamítl odvolání, které podal český senátor Lukáš Wagenknecht ve věci střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše. Stížnost na Evropskou komisi pro nečinnost už v prosinci 2020 označil za nepřípustnou Tribunál EU.

foto

Ilustrační foto - Bývalý český premiér Andrej Babiš. ČTK/AP Darko Bandic

Senátor Wagenknecht v lednu 2020 vyzval Evropskou komisi, aby přijala závazná opatření, která by zabránila údajnému střetu zájmů tehdejšího českého premiéra Andreje Babiše. Babiš z pozice předsedy vlády vyjednával o finančním rámci pro roky 2021 až 2027. Soudní dvůr EU v rozhodnutí uvádí, že podle Wagenknechta měl Babiš střet zájmů, protože vyjednával o finančním rámci a zároveň měl "osobní a rodinné zájmy ve skupině Agrofert a skupině Synbiol, které dostávaly peníze z rozpočtu EU". Senátor mimo jiné EK žádal, aby Babiše vyloučila z jednání o finančním rámci a přijala opatření, která by ukončila přímé zemědělské dotace firmám, "nad nimiž pan Babiš měl kontrolu a jejichž byl skutečným vlastníkem".

Komise v březnu 2020 odpověděla, že již přijala nutná a přiměřená opatření k ochraně rozpočtu EU a nehodlá v této věci podnikat žádné další kroky. Wagenknecht se následně obrátil na Tribunál EU, který ale v prosinci 2020 jeho stížnost zamítl. Wagenknecht se proti rozhodnutí odvolal. Dnešním rozsudkem se ale Soudní dvůr EU ztotožnil s názorem Tribunálu a odvolání zamítl.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. V minulosti Wagenknecht poskytoval rozhovory, v nichž mluvil o Babišově kauze Čapí hnízdo jako o dotačním podvodu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A