Soud nevyhověl návrhu části senátorů na zrušení části zákona o rodičovské

vydáno:

aktualizace:
15.12.2021 15:29

Brno - Ústavní soud nevyhověl návrhu skupiny senátorů na zrušení právní úpravy, kvůli níž od loňského ledna nedosáhla část rodičů dětí do čtyř let na zvýšení rodičovského příspěvku. Zvýšení se nedotklo přibližně 70.000 rodin, které rodičovský příspěvek v původní výši vyčerpaly takzvaně zrychleně před 1. lednem 2020.

foto

Ústavní soud v Brně - ilustrační foto. ČTK Zehl Igor

"Napadená úprava není v rozporu s ústavními principy. Ač nejde o právní úpravu ideální, stále ještě jde o úpravu racionální," uvedl soudce zpravodaj Ludvík David. Dodal, že Ústavní soud se k sociálním otázkám staví zdrženlivě. Jedním ze zvažovaných aspektů bylo i to, že o sociální dávku nebyl nikdo ukrácen, tedy nebyla nikomu odebrána.

Senátoři nezpochybnili zvýšení příspěvku jako takové, vadilo jim pouze to, že se netýkalo všech rodin. Vznikly tak rozdíly mezi rodinami, které mají stejně staré děti, zvolily však jinou rychlost čerpání příspěvku. Někteří rodiče čerpali příspěvek kratší dobu, například kvůli očekávanému dřívějšímu návratu do zaměstnání. Nemohli při tom předvídat, že kvůli svému rozhodnutí přijdou o nárok na zvýšení celkové vyplacené částky.

"Nadále se domníváme, že se jedná o velkou nespravedlnost vůči rodinám, které měly stejné výchozí body," uvedl místopředseda senátního klubu lidovců a nezávislých Lumír Kantor. Šéfka klubu a místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková novinářům řekla, že lidovci budou i přes ministerstvo práce hledat cesty k podpoře rodičů a k ocenění péče a výchovy. Lidovci by měli mít v nové vládě od pátku resort práce a sociálních věcí ve správě. Podle senátorky Miluše Horské je potřeba zákony a změny připravovat "s rozmyslem", aby byly předvídatelné a nebyly nespravedlivé. "Pak je ústavní stížnost zbytečná," dodala Horská.

Rodiče si mohou zvolit, jak rychle příspěvek vyčerpají, což ovlivňuje i měsíční výši příspěvku. Celková částka se zvýšila od loňského ledna z 220.000 na 300.000 korun a u vícerčat z 330.000 na 450.000 korun. Nová právní úprava rodičům, kteří ukončili čerpání před lednem 2020, nárok na vyšší částku nepřiznává.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A