Sněmovna podpořila vznik agentury, která má propojit informační systémy správy

vydáno:

aktualizace:
08.09.2022 12:52

Praha - Propojit informační systémy veřejné správy a zajistit nadresortní sdílení digitálních služeb má státní agentura, jejíž vytvoření dnes Sněmovna v prvním kole podpořila navzdory opoziční kritice. Odmítla návrh ANO, aby novelu o vzniku Digitální a informační agentury (DIA), která má od ministerstva vnitra převzít správu základních registrů, vrátila vládě k přepracování.

foto

Ilustrační foto - Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na schůzi Poslanecké sněmovny 29. dubna 2022 v Praze. ČTK Šulová Kateřina

Předlohou se tak nyní budou zabývat sněmovní výbory pro veřejnou správu a ústavně-právní. Dostaly na to 30 dní místo obvyklých 60, jak navrhl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Agentura se sídlem v Praze nemá zapadnout mezi další ústřední orgány veřejné správy, ale má přispět k digitalizaci Česka, řekl poslancům Bartoš. Sdílení digitálních služeb veřejné správy má umožnit účinně a flexibilně zajišťovat jejich vývoj i kybernetické bezpečnostní zájmy ČR, uvedl.

Zrychlené schvalování bez projednání ve výborech zablokovala hnutí ANO a SPD. Poslanec ANO Robert Králíček připustil, že záměr vlády je správný a že vládní zmocněnec pro digitalizaci nebyl s ohledem na jeho pravomoci nejlepší řešení. Za problém ale pokládá i podobu agentury.

Marek Novák (ANO) označil vznik agentury za zbytečný a nákladný, upozornil na námitky ministerstva vnitra a neúspěšně navrhoval prodloužit lhůtu na projednání ve výborech z 60 na 80 dnů. Bartoš odmítl poslancovu kritiku, že by připomínky k novele nebyly řádně vypořádány a že by kvůli novele nekomunikoval s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN).

DIA má zjednodušit poskytování služeb veřejné správy lidem. Má podle plánů MMR vzniknout k 1. lednu příštího roku, reálně zahájit činnost by měla od začátku dubna. V přechodném období bude ústředním orgánem státní správy ve vymezených oblastech nadále ministerstvo vnitra.

Bartoš, do jehož pravomoci bude patřit jmenování a odvolání ředitele agentury, dostal za úkol do konce roku předložit návrh dalšího směřování základních registrů. Pokud z plánů vyplyne vhodnost jejich přesunu do DIA, musí ministr představit konkrétní postup.

Vláda už začátkem dubna schválila Bartošem předložený záměr transformace, koordinace a řízení digitalizace. Jeho součástí je nová organizační struktura některých úřadů státní správy.

Nová agentura by také podle ministra měla provozovat takzvaná kompetenční centra, která soustředí experty na danou oblast. V plánu jsou tři taková centra, jedno pro sdílené služby a odborné vzdělávání, další pro jednotný standard a uživatelskou přívětivost. Třetí se má zabývat analýzami, spoluprací a vývojem.

Vytvoření DIA si podle návrhu vyžádá 168 nových pracovních pozic, 187 zaměstnanců má podle Bartoše převzít z ministerstva vnitra. Roční náklady na ně a další výdaje jako služby, konzultace či programové vybavení by měly činit 300 milionů korun ročně. Národní plán obnovy by podle materiálu měl zajistit 140 milionů korun ročně, zbytek by připadl na státní rozpočet. Vzhledem k předpokládaným úsporám se očekává návrat investice do 18 až 24 měsíců.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A