Sněmovna dnes bude řešit odvolání Hany Lipovské z Rady ČT

vydáno:

aktualizace:
17.09.2021 10:00

Praha - Sněmovna se dnes bude zabývat návrhem na odvolání Hany Lipovské z Rady České televize. Poslanci na návrh Olgy Sommerové (LES, za TOP 09) zařadili tento bod na program svého dnešního jednání. Na řadu má přijít ve 12:00. Se stejným návrhem Sommerová ve čtvrtek neuspěla. Sněmovní volební výbor, který má ve své působnosti média, minulý týden doporučil Lipovskou z rady odvolat.

foto

Ilustrační foto - Radní České televize Hana Lipovská. ČTK Kamaryt Michal

Výbor doporučil Lipovskou odvolat kvůli jejímu politickému angažmá a údajné ztrátě nezávislosti. Zákon o České televizi stanoví mimo jiné, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů. "Členka rady paní Lipovská od počátku působení v Radě České televize zastává a ve veřejném prostoru aktivně propaguje vyhraněný politický a názorový směr a nedávno oznámila, že kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny,“ řekla tehdy Sommerová. Domnívá se proto, že Lipovská tak naplnila zmíněný paragraf zákona o ČT a ztratila svoji nezávislost.

Uskupení Volný blok, za který Lipovská kandiduje do Sněmovny, však Lipovskou hájí. Podle něj právní předpisy neporušuje. Lídr Volného bloku a nezařazený poslanec Lubomír Volný v pondělí řekl, že pokus o její odvolání má za cíl zbavit televizní radu kritika generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Volný dnes zopakoval, že Lipovská žádný zákon neporušuje. Návrh na její odvolání označil za snahu o její diskreditaci. Navrhl zařadit na program schůze odvolání celé Rady ČT. Poslanci to ale neschválili.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A