Slovensko nebude vydávat humanitární víza Rusům prchajícím před mobilizací

vydáno:

aktualizace:
25.09.2022 13:53

Bratislava - Slovensko nebude vydávat humanitární víza občanům Ruské federace, kteří prchají před částečnou vojenskou mobilizací nebo jiným pronásledováním ze strany režimu prezidenta Vladimira Putina. Agentuře SITA to řekl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga. Ruským občanům, kteří prchají před mobilizací, nechce poskytovat útočiště ani Česká republika či pobaltské státy, naopak Německo je připraveno tyto lidi přijímat.

foto

Ruský dezertér na letišti v Jerevanu 22. září 2022. ČTK/AP Hayk Baghdasaryan

"Kategorie humanitárních víz není přesná definice. Existuje totiž jen udělování víz v humanitárním zájmu, přičemž v současnosti platí všude ve světě, že Slovensko posuzuje každý případ zvlášť," uvedl Tomaga. V případě této vízové kategorie podle něj není resort zahraničí jediným rozhodujícím úřadem.

Ruský prezident vyhlásil částečnou mobilizaci ve středu. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se podle Putina snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace vyvolala v ruských městech protesty a řada lidí začala utíkat do zahraničí.

Pobaltské země už ve středu oznámily, že obyvatelům Ruska prchajícím před mobilizací poskytovat útočiště nebudou. Český ministr zahraničí Jan Lipavský ve čtvrtek ČTK sdělil, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v Česku podmínky pro udělení humanitárního víza. Naopak prezident Miloš Zeman v rozhovoru v televizi CNN Prima News dnes řekl, že Česká republika by ruské občany prchající před mobilizací přijímat měla.

Německo ve čtvrtek oznámilo, že je připraveno prchající ruské občany přijímat. Podle německé ministryně vnitra Nancy Faeserové je země připravena přijímat desertéry z ruské armády, podle ministra spravedlnosti Marco Buschmanna jsou Rusové prchající z vlasti v Německu vítáni.

Podle čtvrtečního vyjádření mluvčí Evropské komise (EK) je na každé členské zemi EU, aby se rozhodla, zda vpustí na své území lidi přicházející z Ruska. Unijní státy by podle mluvčí měly vždy zaručit vstup lidem žádajícím v unii o azyl a jejich žádosti pak individuálně posoudit.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A