Školské odbory žádají 130 pct průměrné mzdy pro pedagogy, zvažují protesty

vydáno:

aktualizace:
28.03.2023 15:02

Praha - Školské odbory dál žádají, aby se příští rok platy ve školách dostaly na slibovaných 130 procent průměrné hrubé mzdy. Obávají se, že vláda kvůli stavu rozpočtu dá přednost úsporám. Varují před odlivem mladších pracovníků ze školství. Na tiskové konferenci to dnes řekl předák školského odborového svazu František Dobšík. Sněmovna projednává novelu zákona o pedagogických pracovnících. Podle návrhu koaličních poslanců by 130 procent průměrného výdělku měl zákon zaručit jen učitelům. Odboráři to požadují i pro ostatní pedagogické pracovníky, tedy pro vychovatele, asistenty či školní psychology. Vedení školských odborů bude v pátek jednat o dalším postupu. Zvažuje stávkovou pohotovost.

foto

Předseda odborářů ve školství František Dobšík a místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová vystoupili na tiskové konferenci Českomoravského odborového svazu pracovníků školství k připravovanému postupu proti nesystémových krokům ve školství, 28. března 2023, Praha. ČTK Krumphanzl Michal

"Zákon o pedagogických pracovnících a jeho novela mohl být hezký příběh s hezkým koncem pro segment regionálního školství. Nabral ale jiné obrátky... Vzbuzuje to obavy, že úspory v rozpočtu dostaly přednost před deklarovanou prioritou vzdělávání," uvedl Dobšík.

Vláda v programovém prohlášení původně uvedla, že zaručuje udržet platy pedagogických pracovníků na 130 procentech celostátního průměru. V aktualizované verzi dokumentu už zmiňuje místo pedagogických pracovníků jen učitele. Podle Dobšíka poslanecký návrh, který navazuje na průměrný výdělek jen učitelské platy, zaměstnance ve školách rozděluje na učitele a ostatní. Odborář míní, že původní nastavení se týkalo všech.

Podle odborářů se výdělky ve školství od roku 2017 zvedly o 50 procent. Platové tabulky vyšší odměnu zaručují starším zaměstnancům s delší praxí. Odboráři varují, že pokud by trend růstu platů nepokračoval, hrozí odliv mladších pracovníků ze škol. "Ti, kteří jsou uprostřed tabulky, průměru rozhodně nedosahují. Dosahují řádově o několik tisíc méně. To, že vláda deklarovala, že chce pokračovat v podpoře zatraktivnění učitelského povolání, selhává," řekl předák.

Odboráři vypočítali, že pokud by vstoupil v platnost vládní návrh zákona o pedagogických pracovnících, tak by průměrný plat pedagoga v roce 2024 činil 56.655 Kč měsíčně. Ve školách a školských zařízení podle odborů k 30. září 2022 pracovalo 192.057 pedagogických pracovníků. Opatření by tak státní kasu příští rok stálo 130,57 miliardy Kč. V případě schválení poslaneckého pozměňovacího návrhu, který garantuje výši platu na 130 procentech celostátního průměru jen učitelům, by stát podle odborů na platy pedagogických pracovníků v roce 2024 musel vynaložit asi 120,69 miliardy Kč. Podle propočtů odborářů by průměrný plat učitelů v roce 2024 činil 56.319 Kč a ostatní pedagogičtí pracovníci by v průměru měsíčně vydělávali 38.118 Kč.

Vedení školských odborů bude v pátek jednat o dalším postupu. Zvažuje i stávkovou pohotovost. Pokud se na ní podle místopředsedkyně svazu Markéty Seidlové shodne, osloví předáci pracovníky škol, aby zakládali stávkové výbory. Vedle požadavku na 130 procent hrubé mzdy pro učitele i ostatní pedagogické pracovníky je také navýšení výdělků nepedagogům a stanovení rozdělení přidávaných peněz do tarifů a odměn.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Akademici protestovali proti nízkým mzdám, ministr Balaš vyčkává Akademici protestovali proti nízkým mzdám, ministr Balaš vyčkává

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A