Šíření lesního požáru na jihozápadě Francie se hasičům podařilo zastavit

vydáno:

aktualizace:
13.08.2022 19:02

Paříž - Šíření velkého lesního požáru na jihozápadě Francie se hasičům podařilo zastavit. Úřady tak mohly znovu otevřít úsek místní dálnice právě ve chvíli, kdy se očekával dopravně rušný víkend, informovala agentura Reuters.

foto

Hasiči bojují s lesním požárem u města Saint-Magne na jihozápadě Francie, 12. srpna 2022. ČTK/AP neuveden

"Požár v noci nepostupoval díky značnému nasazení prostředků," uvedl dnes na twitteru místní prefekt. Do postiženého departementu Gironde se od úterka sjíždějí hasičské posily z různých koutů Evropy.

Požár, který v posledních dnech podpořil vítr a teploty dosahující až 40 stupňů, si vyžádal evakuaci zhruba 10.000 lidí. Jihozápad Francie přitom sužovaly požáry už v červenci, kdy sežehly více než 20.000 hektarů lesa a vynutily si dočasnou evakuaci téměř 40.000 místních obyvatel.

Po sobě jdoucí vlny veder zažehly během tohoto léta lesní požáry v celé Evropě a upozornily tak na rizika klimatické změny. Ještě dnes v noci se ale mají podle meteorologických předpovědí přes Francii přehnat bouřky, které mají snížit teploty a snad i pomoci hasičům. Těch bojuje s plameny v Gironde více než tisícovka a pomáhají jim stovky kolegů z dalších evropských zemí.

Stovky hasičů nadále bojují s jiným požárem dále na severu v Bretani, kde plameny strávily na 400 hektarů vegetace. Ve východofrancouzském departementu Jura pak shořelo přes 500 hektarů lesního porostu.

Dohromady letos požáry ve Francii zničily více než 60.000 hektarů porostu, což je šestinásobek celoročního průměru z let 2006 až 2021, vyplývá z údajů evropského informačního sytému EFFIS.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A