Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku, dolní je v provozu

vydáno:

aktualizace:
22.01.2023 11:33

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku, může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů za hodinu, uvedli na webu vlekaři. V nárazech vítr na Sněžce dopoledne dosáhl rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Kvůli silnému větru stály v sobotu oba úseky lanovky na Sněžku, stejně jako některé další lanovky v Krkonoších.

foto

Ilustrační foto - Lanová dráha na Sněžku. ČTK Taneček David

Lanová dráha má dva úseky, dolní Pec pod Sněžkou – Růžová hora a horní Růžová hora – Sněžka. Když horní úsek lanovky nejezdí, mohou se lidé z mezistanice na Růžové hoře vydat na Sněžku pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

U nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, mlha, sedm stupňů pod nulou a okolo 30 centimetrů sněhu.

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin. Na hřebenech Krkonoš je 30 až 70 centimetrů sněhu.

"Na ledovou krustu napadlo za posledních 24 hodin 15 centimetrů nového sněhu a za posledních 48 hodin napadlo 23 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným severním větrem," uvedl dnes ráno na webu Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Více sněhu je uloženo na závětrných jižních až západních svazích v odtrhových zónách a ve žlabech. Jižní svahy jsou podle testů stability, které provedla horská služba, nestabilní až středně stabilní. "Nad pásmem lesa se vlivem větru na krustě na závětrných svazích vytvořily sněhové desky a návěje," uvedl Dlouhý.

Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. "Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," uvedl Dlouhý.

Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo z nejmírnějšího prvního na druhý stupeň v sobotu. První stupeň lavinového nebezpečí z pěti v české části hor byl poprvé v současné zimní sezoně vyhlášen 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince. Horská služba odvolala nejnižší první stupeň lavinového rizika 2. ledna. První stupeň lavinové nebezpečí v Krkonoších byl pak vyhlášen v sobotu 14. ledna.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku intenzivní. Na obou stranách hor je zmapováno přes 100 míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.

V Krkonoších má odpoledne opět začít vydatně sněžit. Nejvyšší denní teploty budou pod nulou, na hřebenech může vítr v nárazech dosahovat rychlosti kolem 70 km/h.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A