Seznam Zprávy: Mynář dodatkem ke zřizovací listině legalizoval své lovy zvěře

vydáno:

aktualizace:
10.03.2023 09:09

Praha - Bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář dodatkem ke zřizovací listině lesní správy legalizoval své lovy zvěře zdarma v lánské oboře. Píše o tom server Seznam Zprávy. Dodatek podle webu zanesl 16. září 2022, tedy v době, kdy na Hradě byla prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), která Mynářovi vyčítala mimo jiné i takzvaný bezpoplatkový lov. Podle kontrolorů to bylo v rozporu s tehdejšími pravidly. Na lovy Mynáře totiž nezval prezident Miloš Zeman, ale tehdejší šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Dodatek ke zřizovací listině pak honitby upravil.

foto

Ilustrační foto - Končící hradní kancléř Vratislav Mynář. ČTK Vondrouš Roman

Kontroloři zjistili, že Mynář ve zkoumaných letech 2019 až 2021 zastřelil 11 kusů trofejní zvěře za 280.000 korun, na lovy zdarma zval i několik desítek lidí, lánskou správu jeho hony jen v kontrolovaném období stály více než 3,5 milionu korun, vyplývá z dosud nezveřejněného nálezu NKÚ.

Úřad se ohledně výtek opíral o konkrétní odstavec zřizovací listiny. "Z tohoto ustanovení je zřejmé, že účast na bezpoplatkových lovech je umožněna pouze prezidentu republiky, jeho hostům, případně ostatním ústavním činitelům," napsali podle serveru do protokolu s tím, že vycházejí z listiny účinné v kontrolovaném období. Mynář to však popíral a tvrdil, že v souladu s platnou zřizovací listinou může lov v honitbách Lesní správy Lány povolit prezident republiky, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel správy.

Seznam Zprávy se s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím dostaly k vnitřním předpisům správy a zjistily, že v dodatku z 16. září 2022 stojí, že myslivost se v lánských honitbách neprovozuje jen pro prezidenta, ale i "pro plnění úkolů souvisejících s činností Lesní správy Lány nebo Kanceláře prezidenta republiky". V listině také stojí, že "jsou bezpoplatkové", dodal server.

Server se pokoušel získat stanovisko Vratislava Mynáře, na otázky ale nereagoval. Není tak jasné, jestli o dodatku, který pravidla lovu v Lánech změnil, věděl prezident Zeman, uzavírá web. Poté, co Seznam Zprávy na pochybné lovy upozornily, připustil Zeman, že o nich nevěděl.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A